21 Ekim
#12827973

Haksız Halkbank Kart Aidatı Alıyor

Halkbank Paraf kredi kartı kullanıyorum (elimde var ama aktif kullanmıyorum). Kartı vermeye çalışırken Halkbank bana aidatın olmadığını söyledi. Aidatı yok hocam denildi. Ben de aidatı olmadığından dolayı kartı aldım. 2 yıldır aidat gelmiyordu. Bugün bir mesaj geldi, ödenmemiş borcunuz var diyor. Hiçbir harcama yapmamıştım hemen ekstreye baktım. Kart aidatı yansıtılmış. Müşteri hizmetlerini aradığımda alınan kararla bu karttan artık aidat alınmaya başladı denildi.


Şimdi size soruyorum, bu karar bize taahhüt edildi mi? Tabi ki hayır! Sessiz sedasız kart aidatı almaya başlıyorsunuz haberimiz yok. Kartı aktif olarak kullanıyor olsam diğer harcamaların arasında kaynayıp gidecek. Devlet bankasına güvenemeyecek miyiz? Ben bu kartı aidatsız olduğu için aldım eğer şartlar değişti ise bu değişiklik bize taahhüt edilmesi gerekir. Derhal bu yansıtılan aidatın iptal edilmesini istiyorum. Aidat alınmaya devam edilecek ise kartımın da iptalini istiyorum.

Mehmet Mehmet 224 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet23 Ekim

    İlk defa bir şikayetimde müşteriye geri dönüş yapmayan bir kurum ile karşı karşıyayız. Rezalet üstüne rezalet... Haksız olduğunuzu bildiğinizden söyleyecek sözünüzün olmadığından bu geri dönüş dahi yapamıyorsunuz.

  • Halkbank Temsilcisi22 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları