sta-4-hoverİyi Çözüm

Fibabanka Halkbank Hiçbir Sorunu Bulunmayan Müşterinin Mağduriyeti

Metin Metin23 Şubat 22:02

Maaş bankam olan Halkbank'a kredi müracaatında bulundum, başvurum reddedildi. Sebep olarak da son altı ayda gecikmeli ödemem olduğu bildirildi. Sorunun ne olduğunu araştırdığımda ise 2018 yılı içerisinde F***a aracılığı ile Vatan Bilgisayar'dan yaptığım ve ödemelerimi zamanında 2019 yılı nisan ayında bitirdiğim hesapla alakalı olduğunu öğrendim. İlgili F****a'ya ödemelerimi eksiksiz yaptığım halde sadece 2 TL borcum olduğunu öğrendim. 

Bahse konu komik borç ile ilgili banka tarafından yasal olarak bilgilendirme yapması gerektiği halde bugüne kadar hiçbir bilgilendirme yapılmayarak, F***a tarafından şahsım mağdur edilmiş ve haksız yere KKB puanımın düşmesine ve kredi kullanmama engel oluşturmuştur. İlgili bankayı BDDK'ya her türlü yasal işlemlerin yapılması için şikayette bulundum. 

Devletimin bankası olan ve maaş müşterisi olarak çalıştığım kurumunuzun, bu güne kadar hiçbir banka ile sorun yaşamadığım halde 2 TL gibi komik bir rakamdan dolayı şahsımın bu şekilde mağdur edilmesini doğru bulmuyorum. Şahsımın maruz kaldığı komik sebepten mağduriyetimin tarafınızdan dikkate alınacağını ve giderileceğini şüphesiz ümit ediyorum. Konunun tarafınızdan birkaç dakika ayrılarak araştırıldığında da net anlaşılacağı aşikardır. Maruz kaldığım mağduriyetimin tarafınızdan giderilmesini ve tarafıma bildirilmesini arz ile talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 24 Şubat 14:56

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 24 Şubat 08:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler