sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Bankacılıktan Uzak Bir Banka Hemen Yanınızda Halkbank

Merve Merve2 ay önce

İnternet bankacılığına giriş yapmak için şifre giriyorum, şifreyi kabul etmiyor. Bloke ediyor. Müşteri hizmetleri ile 10 defa görüştüm. Hepsi aynı şeyi söylüyor. 'güncelleme yapıyoruz hiçbir işlem yapamayız sonra arayın'saat başı arıyorum hep aynı açıklama. İşlem yok. Şubeye gittim şifre belirledik. İş yerine döndüm o şifre ile girerken yine bloke işlemi oldu. Yine müşteri hizmetlerini aramaya başladım resmen kısır döngü. Hala güncelleme var yardımcı olamayız diyorlar. Sadece Mobil bankacılığa girip EFT yapacağım! Bu kadar zor mu işinizi yapmak?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler