06 Temmuz 2013

Halkbank Hesap İşletim Ücretini Geri İstiyorum!

İşyerimin yaptığı protokol gereği maaş müşterisi olduğum halde, ücretsiz izinli olduğum dönemde ve çalışmaya başladığımdan itibaren hala hesap işletim ücreti kesilmektedir. Bu sorunu bağlı olduğumuz Kurtköy Şube müşteri temsilcisiyle görüştüm , düzeltileceğini söylemesine rağmen, hala düzeltilmedi ve kesilmeye devam ediliyor.

Telefonla müşteri hizmetlerini aradım , onlar da şubenin sorunu çözebileceğini söylediler. Nasıl bir hizmet anlayışına sahip olduklarını anlayamadım. Maaş banka kartında da sorun olmuştu. Bu bankayla artık bir daha umarım işim olmaz. Hep sorun yaşıyorum ve çözülemiyor, defalarca şubeye gitmekten sıkıldım. Maddi ve manevi olarak iyice yıprattı.

Murat 22 Okunma

Cevaplar

  • Murat 10 Temmuz 2013

    Sadece müşteri bildirimini dikkate alıyoruz diyorlar ama hatalarından dolayı kesilen hesap işletim ücretlerini geri ödeyeceğiz demiyorlar ve ödemiyorlar, yani sorun düzelmiyor... Müşteri memnuniyetine ne kadar önem verdiklerini görüyorsunuz... kamuoyunun takdirine...

  • Halkbank Temsilcisi08 Temmuz 2013

    Müşterimizin bildirimi değerlendirmeye alınmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 444 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön