06 Şubat 2016

Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş. Tazminat Sürecini 2.5 Aydır Uzatıyor!

Babam 22 Kasım'da vefat etti. Halkbank ve Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin kapanması için hemen başvurduk. Ziraat, epikriz raporunu, ölüm kağıdını verdikten 15 gün sonra 15 Aralık'da krediyi kapattı. Ama Halk Sigorta 15 gün arayla yeni belgeler istedi iki buçuk ay oldu ödeme yok. Banka personeli ölüm kağıdını istedi başka kağıt istemedi ilk başta. 3 hafta sonra vukuatlı nüfus örneği dendi. 2 hafta sonrada 5 yıllık tedavi dökümleri istendi. İlk başta hepsini değil de neden sırayla 15 gün arayla istedikleri çok manidar. Bu nasıl anlayış nasıl sigortacılık. Sigortanın, belge tesliminden sonra 10 gün içinde tazminatı ödeme zorunluğu var. İyi niyetli davrandık suistimal ettiler. Tam 3500 TL prim peşin tahsil etmişler 50000 TL için. Parayı almayı biliyor ödemeye gelince..

Haydar 914 Okunma

Cevaplar

 • Haydar06 Şubat 2016

  Devamı Sigortacı, vefat rizikolarında gerekirse tazminatı kesinleştirmek için sağlık karnesi ile hastane durum raporunu da ayrıca isteyebilir. Sigortacı talep halinde lehdar ya da sigorta ettirene tazminatın ödenmesine ilişkin olarak aldığı belgeler karşılığında bir alındı belgesi vermek zorundadır. Bütün belgelerin sigorta şirketine verilmesinden sonra sigortacı, sözleşme hükümlerine göre ödemesi gereken kesinleşmiş tazminatı on gün içinde hak sahiplerine öder. Poliçenin bulunamadığı durumlarda şirket kayıtları esas alınır.

 • Haydar06 Şubat 2016

  b. rizikonun gerçekleşmesi halinde hak sahiplerinin YÜKÜMLÜLÜKLERİ Hak sahipleri, rizikonun gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren durumu beş gün içinde sigortacıya bildirmek zorundadırlar. Hak sahipleri, poliçeden doğan haklarını talep edebilmek için, aşağıdaki yazılı belgeleri, masrafı kendilerine ait olmak üzere temin ederek sigortacıya verir. a) Sigorta poliçesi, b) Nüfus idaresi tarafından verilecek tasdikli ve vukuatlı nüfus kayıt örneği, c) Gerekirse ölüm nedenini açıklayan doktor raporu veya gömme izni, d) Gaiplik halinde mahkemeden alınacak olan gaiplik kararı, e) Lehdar tayin edilmediği durumda veraset ilamı

 • Haydar06 Şubat 2016

  Bir sigorta şirketi bu SGK tedavi dökümlerini merkezi bilgisayar sisteminden elde edip goremiyorda mı müşteriden talep ediyorsunuz. Hayat sigortası genel sartlarında yani bahsettiğiniz mevzuatta istenen belgeler yazılmış orada bu belge de var mı acaba?

 • Haydar06 Şubat 2016

  Devamlı arıyor ve değerlendirme aşamasında cevabını alıyorum. Sizin bahsettiğiniz mevzuatta bu belgeler teker teker istenir diye bir hukum mu var acaba? Önce vukuatlı nüfus kaydı örneği isteyip onbes gün sonra SGK tedavi dokumu istemek yerine neden ikisini aynı anda eksik diye istemiyorsunuz. Biz tamamen iyi niyetli davranıp belgeleri elden teslim ettim yazısı almadık. eğer alsaydım bu kadar uzatabilirmiydiniz bu sureci? Benim bir ay önce Halkbank şubeye teslim ettiğim nüfus kayıt örneği,10 gün önce 4444400 ı aradığımda dosyada eksik görünüyor dendi. Bu hangi mevzuatta yazıyor acaba?

 • Halk Hayat ve Emeklilik Temsilcisi06 Şubat 2016

  Sn,İlgili, Öncelikle tarafınıza baş sağlığı dileklerimizi iletmek isteriz. Tazminat sürecimizin başka bir şirketin tazminat sürecinden farklı olması son derece doğal olup önemli olan mevzuat hükümlerine bağlı kalınmasıdır. Şirketimiz bu noktada mevzuat hükümlerine göre işlem yapmakta olup dosyanızın son durumu hakkında 444 44 00 Müşteri İletişim Merkezimizi hafta içi saat 09.00-18.00 arasında arayarak bilgi alabilirsiniz. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş. 444 44 00

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön