Halk Emeklilik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Büşra'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Türkiye Hayat Emeklilik (Halk Emeklilik) Bireysel Halk Emeklilikte İptal Durumunda Giriş Aidatı Kesintisi

1.595görüntüleme
Büşra
Büşra 15 Kasım 2020 21:26

Ocak ayında maaş kartım için başvurduğumda BES hakkında süslü püsü cümlelerle katılmam istendi kesin bir dille istemediğimi belirtince otomatik olarak olduğunu istediğim zaman çıkabileceğimi söylediler. Zorla tamam o zaman dedim ve tam 2 ay sonra Mart ayında ikinci bir bireysel emeklilik hesabı açıldı ve para kesintisi oldu. Halkemekliliğe girdiğimde otomatik katılım ve bireysel emeklilik adı altında iki hesap gördüm. Otomatik katılımı hemen iptal ettim ancak bireysel emeklilikten çıkmak için giriş aidatı ödemem gerekiyormuş. İyi de bunu ben istemedim. Müşteri hizmetlerini aradığımda bunun herkese uygulanacağı falan filan gibi laflarla tamam dedim bekleyeceğim. Kasım ayı da bitiyor ancak böyle bir şey yok ben bireysel emekliliği iptal etmek istiyorum ve giriş aidatını da beni zorlayarak otomatik oluyor. İsterseniz çıkabilirsiniz diyerek benden habersiz yaptıkları için ödemek istemiyorum. Gerekirse Hakem Heyeti çalışma grubuna da ileteceğim.

Halk Emeklilik Logo
Halk Emeklilik16 Kasım 2020 09:14

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz geri bildirim incelenmeye başlanmış olup, konuyla ilgili en kısa sürede tarafınız ile iletişime geçilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. 0850 202 20 20 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizi arayarak sözleşmeniz hakkında bilgi alabileceğiniz gibi, internet sitemizden “sorun çözelim” bölümüne dilediğiniz zaman talebinizi iletmeniz halinde tarafınız ile en kısa süre içerisinde iletişime geçilecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT EMEKLİLİK A.Ş

Halk Emeklilik Logo
Halk Emeklilik16 Kasım 2020 11:40

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminiz ile ilgili elektronik posta aracılığı ile tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. 0850 202 20 20 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizi arayarak sözleşmeniz hakkında bilgi alabileceğiniz gibi, internet sitemizden “sorun çözelim” bölümüne dilediğiniz zaman talebinizi iletmeniz halinde tarafınız ile en kısa süre içerisinde iletişime geçilecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla. Türkiye Hayat ve Emeklilik A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler