Toplam çözüm sayısı
..
Halk Emeklilik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fatih'in şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

Türkiye Hayat Emeklilik (Halk Emeklilik) Ayrılma Talebi Oluşturunca Müşterinin İşini Yokuşa Sürme

1.060görüntüleme
Fatih
Fatih 15 Aralık 2020 14:36

Bu bireysel emeklilik şirketin de biri otomatik katılım diğeri isteğe bağlı başvuru ile iki adet bireysel emeklik hesabım var. İkisini tek hesapta birleştirmek için 1 aydır otomatik katılım hesabımı kapatmak için uğraşıyorum. Türkiye Hayat Emeklilik ® mobil uygulaması üzerinden ayrılma talebi oluşturup Halkbank ®'ta ki müşteri temsilcime verdim. O da yardımcı olmak adına kimlik fotokopim ile birlikte faks çekti. İşlemimin yeterli olduğunu paramın belirttiğim hesaba yatacağını söyledi. Ama 10.11.2020 tarihinden sonra iki kez daha maaşımdan kesinti oldu. Bugün itibarıyla maaşımdan ikinci kesinti olunca (15.12.2020) 08502022020 numaralı çağrı merkezini arayıp sonrasında yapılan kesintilerin durumunu öğrenmek ve ayrılma işlemini yapmak istediğimde müşteri hizmetlerine ulaşamadım. Geri arama kaydı oluşturup kapattım. Bu esnada telesekreterin belirttiği 2560 numaralı SMS koduna ilgili bilgileri girip SMS göndererekte ayrılma yapabileceğim söylendi. SMS'i de gönderdim bu seferde gelen cevapta canlı ses kaydı ile işlem tamamlamak için çağrı merkezini aramam söylendi. Zaten ulaşılmayan müşteri temsilcisine nasıl ulaşayım? Pandemi sürecinde bu kadar dolambaç oluşturup müşteriyi riske atıp ahmak yerine koymak kurumsal şirkete yakışıyor mu. Bu nedir arkadaş. İlla ki diğer hesabımı da kapatma işlemine yönelip ilişik mi keseyim... Ya da Tüketici Hakem Heyetine mi gitmemiz gerekiyor bu pandemi sürecinde.

Halk Emeklilik Logo
Halk Emeklilik15 Aralık 2020 15:36

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz geri bildirim incelenmeye başlanmış olup, konuyla ilgili en kısa sürede tarafınız ile iletişime geçilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talebinizi www.turkiyehayatemeklilik.com.tr'de yer alan Çözüm Merkezi adımından veya 0850 202 20 20 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden bizlere iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

Halk Emeklilik Logo
Halk Emeklilik15 Aralık 2020 16:02

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminiz ile ilgili 15.12.2020 tarihinde telefon aracılığı ile tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talebinizi www.turkiyehayatemeklilik.com.tr'de yer alan Çözüm Merkezi adımından veya 0850 202 20 20 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden bizlere iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

Fatih
Fatih15 Aralık 2020 16:11

Tarafımla iletişime geçildi. Bu konuda yetkililere teşekkür ediyorum. İlgili işlemlerin en kısa zamanda tamamlanacağı bilgisi verildi.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler