Halk Emeklilik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ömer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Türkiye Hayat Emeklilik (Halk Emeklilik) 2 Defa Kesinti Oldu

595görüntüleme
Ömer
Ömer 20 Kasım 2020 12:05

Bireysel emeklilik otomatik ödemem var bu ay 18 ve 19 Kasım da iki defa 336 lira kesinti oldu sistemde gözükmediği söylendi mail attım dekont ları geri aradım çözüm sunan yok. Covid 19 dan dolayı müşteri hizmetlerini anlayışla karşılaşmamız gerekiyormuş Sağlık çalışanıyım bir de bunlarla uğraşıyorum siz derhal paramı yatırın eksi hesaba girdim. İvedilikle paramın ve zararımı karşılanmasını istiyorum.

Gelişme
Gelişme

20 Kasım 2020 12:05

Bunlarda dekont lar.

Halk Emeklilik Logo
Halk Emeklilik20 Kasım 2020 12:18

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz geri bildirim incelenmeye başlanmış olup, konuyla ilgili en kısa sürede tarafınız ile iletişime geçilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Geri Bildirimleriniz ile ilgili her konuyu www.turkiyehayatemeklilik.com.tr’de yer alan Çözüm Merkezi adımından veya 0850 202 20 20 numaralı telefondan tarafımıza iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

Ömer
Ömer20 Kasım 2020 17:12

Hesabıma 336 lira para iadesi olmuş fakat dekontlarda da görüleceği üzere eksi bakiyeye girdim ve bunun da haliyle faizini halk bankası benden tahsil edecek lütfen o eski bakiyeniz gelecek faizini de geri iade ediniz. Değilse yasal yollara başvuracağım. Ayrıca bu hatanın nedenini arayıp açıklayın. Aynı şekilde tekrar edecek mi sistemde ki açık ne? Bu kadar güvensizse konunun takipçisi olup emekliliği i sonlandıracağım!

Halk Emeklilik Logo
Halk Emeklilik24 Kasım 2020 10:45

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminiz ile ilgili 23.11.2020 tarihinde telefon aracılığı ile tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talebinizi www.turkiyehayatemeklilik.com.tr'de yer alan Çözüm Merkezi adımından veya 0850 202 20 20 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden bizlere iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

Ömer
Ömer24 Kasım 2020 11:02

Evet çok haklısınız arandım bilgilendirme yapıldı buraya da yazıyım. 2 defa kesilen 336 lira ile ilgili sistem hatası dendi banka yapınca böyle oluyor vatandaş yapsa adı hırsızlık ve cezası var. İkincisi eksi bakiyeye girdim onun faizini öderiz dediler ama nasıl ben bankaya gidip faiz tutarının dekontunu alıp imzalayıp gönderecek işim hem de bu pandemi sürecinde hem de sizin hatanız yüzünden! Dekont falan göndermeye eğim hukuki yıllardan faiziyle birlikte paramı geri alacağım ve Halkbank ve Halkbank emeklilikle tüm ilişkimi keseceğim!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler