sta-4-hoverİyi Çözüm

Hakmar Gıda Saygısız Personel Raf Fiyatı Kandırmacası

Büşra Büşra27 Ocak 13:23

25 Ocak 2020 tarihinde saat 19.12 sularında Sultanbeyli Bosna Bulvarında bulunan şubenizden diş macunu aldım kasaya gelince fazla geçtiğini fark ettim neden böyle olduğunu ve yasal hakkımın etiket fiyatı olduğunu söyledim kasa çalışanı mağaza sorumlusunu çağırdı etiket fiyatını gidip alarak üründe indirimin bittiğini eğer bunları bana verecekse cebinden ödeyeceğini söyledi. Neredeyse her Sultanbeyli şubenizde yaşanan personel sıkıntısı burada çok daha fazla. Bütün gün o etiket orada ve insanlar o etiket fiyatından almış ben fark ettim ya fark etmeyen insanlar. Sözde mağaza sorumlusu olan nezaketten yoksun insanlarla iletişim kurmayı bilmeyen bir kişi müşteri memnuniyeti sıfır. Bir daha hiçbir şubenizden alışveriş yapmayacağımı ve çevrendekileri de bu konuda bilinçlendireceğimi belirtmek isterim.

full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

Hakmar Gıda Logo Hakmar Gıda 27 Ocak 13:26

Sayın Müşterimiz, Şikayetinize istinaden şikayet kaydı oluşturulmuştur. Tarafınıza en kısa süre içerisinde geri dönüş sağlanacaktır. 0850 755 58 58 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. hakmarexpress Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Semih 17 Şubat 18:52  

    Her zaman aynı, raftaki fiyat ile kasadaki fiyat farklı hakkını aradığın zamanda suç işlemişiz gibi bağırma, hakarete, duygu sömürüsüne maruz kalıyoruz... Hakmar personellerine çok acil eğitim verip insanlar ile saygılı konuşmayı öğretmesi lazım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler