Hakmar Gıda Personel Maskeyi Düzgün Takmıyor

Baha Baha20 Nisan 20:06

İstanbul Pendik Kaynarca E5 şubesine 04.20.2020 saat 18:30 civarı alışveriş in girdim. Çilek reyonunda ki çalışanın maskeyi ağız ve çene arasındaki hizaya getirerek bu şekilde kullandığını gördüm. Hem... Çilek tezgahına hem de müşterilere dönerek müşteriler ile ağzı açık bir şekilde konuştuğunu gördüm. Yaklaşık 10 dakikalık gözlemim de hep görüntü aynı idi. Market sorumlusuna ulaşıp kendisine durumun sakıncalı olduğu risk taşıdığını ifade ettim. 

Kendisi bana haklısınız deyip.Beyefendiye yeni kasadan Çilek verelim dedi başka çalışana... Mevzunun sadece çilek olmadığını fark edemedi sanırım. Maske si düzgün takılı olmayan personelin hem markette oluşan insan sirkülasyonun hem kendisine hem de müşterilere tehdit oluşturduğunun farkında değil... Bu personel hafiften uyarılmasına rağmen maskeyi düzeltmedi ve 15-20 dakikalık markette kaldığım sure içinde hep aynı şekilde isine devam etti... Covid 19 probleminin olduğu ve özellikle market çalışanlarının dikkat etmesi gereken maske zorunluluğunda kurallar yerine getirilmemesi büyük bir problem oluşturur. 

Ayrıca marketteki bir çalışan sürekli takılı olunca bunalıyoruz bazen. O yüzden idare edin gibi bir cevap ile bu olayı çok geçersiz bir mazeret ile savunmaya çalışmıştır. Aslında çalışan diğer. Personel böyle bir durumda kendileri de risk altında ve kesinlikle. Müşteriden önce onların müdahale etmesi gerekirdi. Ayrıca şikayet de bulunduğum müdür ya da sorumlu kişi. Beyefendiye yeni kasadan çilek verin demek yerine çalışana müdahale edip maskeyi düzgün taktırmasını beklerdim. Maalesef mağazamdan çıkana kadar değişen bir durum yoktu. Bu konuyu Alo 174'e kayıt açarak bildirdim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler