Toplam çözüm sayısı
..
Hakmar Gıda ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

K. Çağlar'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

  • profile
1 Destekçi

Hakmar Gıda Online Yüzünden Kendi Müşterisini Mağdur Ediyor

1.491görüntüleme
K. Çağlar
K. Çağlar 29 Aralık 2020 16:41

İstanbul Maltepe ilçesi Zümrütevler mah. Mercan sokakta bulunan Hakmar marketi son 2-3 haftadır Gönder, Trendyol ® gibi online alışveriş hizmetine başlamasıyla kendi müşterisini mağdur etmektedir. 

Şöyle ki mağaza personel sayısı artırılmadan online alışverişe de geçilmesiyle mağazadaki 10 personelin 1-2 tanesi reyonda vs. 1 veya 2 tanesi kasiyer olarak görevlendirilip geri kalan personelin tamamı ellerinde listelerle online siparişleri hazırlamakla görevlendirilmektedir. Bu durum kasalarda hem personel eksikliğinden dolayı hem de siparişleri hazırlayan personelin de aynı sıraya girerek kasalarda ilave yoğunluk oluşturmasıyla kasalarda eskiden tüp kuyruğunda bekler gibi kuyrukta beklemek zorunda kalıyoruz. Ben fotoğraf çekip mağaza inde gerginliğe sebep olmak istemedim. Mağaza içinde kamera vardır bakıldığında görülecektir. 

Bugün yani 29 Aralık 2020 salı günü öğlen saatinde sadece bir kasiyer müşteriye bakıyordu. Eğer bu kadar online odaklı çalışacaksınız marketin kapısına kilidi vurun. Eğer bir daha bu şekilde kuyruğa mahkum edilirsem ilelebet marketinizden alışverişi keseceğim. İkinci olarak marketin otoparkı bulunmamakta. Trendyol'un kuryelerinin motorları yüzünden aracımızı park edecek yer bulamıyoruz. Üçüncü olarak sayın Hakmar marketleri, müşteri şikayetini veya memnuniyetini size bildiremiyor. [email protected] den belirlediğiniz harf sınırı çok yetersiz oraya derdimi yazamadım. 0216 307 4440 numaralı çağrı merkezine ise ulaşılmıyor. Karşınızda muhatap yok. İnsanların aklı ile dalga geçmeyin.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler