13 Şubat 2014

Güven Hastanesi Yanlış Teşhis Koyarak Zaman Kaybettirdi.

6 yaşındaki yeğenim 09/02/2013 akşamı yüksek ateş şikayeti ile Güven Hastanesi acile götürüldü. Boğaz ve kulak kontrol edilip ateş düşürücü verin denilip gönderildi. Pazartesi (2.gün) ateş devam ettiği için Z** C** E**' ye götürüldü, idrar tahlili ve kültürü alındı idrarı bekleyelim denilip gönderildi. Salı (3.gün) ateş devam ediyor, tahlil için aradığımızda idrar temiz, kültürde bakteri gördük perşembe bilgi vereceğiz.

Çarşamba (4.gün) ateş devam ve hala ilaca devam cevabı. Perşembe (5.gün) ** hastanesi teşhisi: kanda hemogram testi ile tespit edilen güçlü bir enfeksiyonun vücudu sarması nedeniyle 2 günlük ağır bir antibiyotik (serumla) tedavisi ve geç kalınmışlık. 4 gün kana bakmak zordu galiba.

Bade 4.672 Okunma

Cevaplar

 • Bade24 Şubat 2014

  Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.09/02/2013 tarihinde acildeki doktorunuz bu bahsettiğiniz tetkiklerden hiçbirisini yapmayarak eve gönderdi.11/02 tarihinde ateş devam ettiği için tekrar hastaneye getirildiğinde gözde çapak olmadığı gibi verilen ateş düşürücüden 1,5 saat sonra muayene sırası geldiği zaman da biz talep ettiğimiz için idrar ve kültürü alındı, ve onlar da temiz çıktı.Gözleri şişti, idrarında yanma yoktu,kokusuzdu yani sistit düşündürürecek bir bulgu yoktu sadece 39-38 de gezinen ateş vardı.Diğer hastanede yapılan hemogram testinde protein kaçağı olduğu, sistit,orta kulak iltihabı olmadığı için yapılan ateşten korkan doktor ultrasonlu muayene istedi. Dalakta büyüme ve karaciğer enzimlerindeki değerler ile de " öpücük hastalığı " olduğu, lenf bezlerindeki şişlik ve pamukçukların (11/02 de görülen)ve boğazındaki kızarıklığın da bundan kaynaklandığı tespit edildi. Uygulanan damar yollu 4 günlük antibiyotik tedavisi ile geç kalınan bağışıklık sistemi yeniden güçlendirildi ve öpücük hastalığı için farklı bir ilaca başlandı.Acildeki doktorun teşhis ve tedavisini de incelemenizi tavsiye ederim.09/02 da başlayan enfeksiyon 21/02 de bitti, 11/02 de yapmanız gereken tek şey " hemogram " testi olacaktı, idrarı temiz çıkan bir çocuğa yapılabilecek en doğru tetkik idi.Bir daha kesinlikle hastanenize gelmeyi düşünmüyoruz.

 • Güven Hastanesi Temsilcisi24 Şubat 2014

  Güven Hastanesi olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hastamızın bildirdiği şikayet konusu Hasta Haklarından sorumlu Başhekim yardımcımıza, Başhekimliğimize ve doktoruna bildirilmiştir. doktorunun yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir. '11.02.2014 tarihinde 2 gündür ateş, burun akıntısı, hafif karın ağrısı, gözde çapak şikayeti ile polikliniğe kontrole getirilen hastanın yapılan fizik muayenesinde ateş 37.3, boğaz hafif hiperemik ve konjuktiviti vardı. Yapılan SWAP ve boğaz kültürü normaldi. Hastada viral Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu ( Adenovirüs Enfeksiyonu = Faringo konjuktival ateş) düşünüldü. Beraberinde sistit, ishal olabileceğinden idrar tetkiki alındı, normal bulundu. İdrar kültüründe Enterekok üredi. Duyarlı olduğu antibiyotik Largopen ile tedavisi planlandı. Adenovirüs Enfeksiyonu = Faringo Konjuktival Ateş Bu viral enfeksiyon tipik boğazda kızarıklık, gözlerde çapak ve 5 gün süren ateşe neden olur. Ayrıca zatürre, orta kulak enfeksiyonu, ishal, sistit yapabilir. Tanı, virüs DNA'sını PCR ile saptanmasıyla konur. Pahalı bir yöntem olduğu için sık kullanılmaz, tanı klinik bulgulara göre konur. Virüs olmasına rağmen bakteriyel bir enfeksiyon gibi CPR, Lökosit, Sedimentasyon yüksekliğine sebep olur. Bu nedenle birçok hastada gereksiz antibiyotik tedavisi uygulanır. Adenovirüs enfeksiyonunun seyrinde sistit de olabileceğinden İdrar tetki normaldir. Sonuç olarak hastamızın tetkik, tedavi ve takibinde eksiklik ve/veya yanlışlık yoktur. Şikayette itham edildiği gibi bir gecikme söz konusu değildir.' Hasta ve hasta yakınlarımıza daha kaliteli hizmet verebilmek adına bize iletmiş olduğunuz bildirimleriniz için sizlere teşekkür ederiz. Her türlü soru ve görüşleriniz için Hasta Hakları Birimimizi 312 457 26 68 numaralı telefondan arayabilirsiniz

 • Bade16 Şubat 2014

  Tenezzül edip cevap vermedikleri için şikayetimi sağlık bakanlığı na kadar taşıyacağım.yazıklar olsun.bir kana bakılmaması bizi nerelere getirdi.

 • Bade16 Şubat 2014

  Küçücük çocuk halâ ateş ile mücadele ediyor, kolunda serumu takacak damar kalmadı, cevap bile yok.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön