28 Ekim 2016 #6796039

Gürses Oto Opel Gürses Engelli Aracı Aldık Vergilerden Muaf Zannediyorduk!

2014 Kasım ayında Opel Gürses (Bahçelievler) bayisinden sıfır km Opel Astra hb araç aldık. Bu araç engelli aracı olarak ÖTV ve MTV'den muaf alındı. Yani biz öyle biliyorduk ÖTV alınmadı ama 2014 Kasım ayından bugüne kadar ki tüm vergileri çıkıyor aracın 2 000 lira vergi, 1000 lira ödememe cezası ile karşıma çıkıyor. Ben engelli aracı alıyorum ve biliyorum ki bu araca ben ÖTV ve Motorlu Taşıt Vergisi ödemeyeceğim. Eğer aksi bir durum oluyorsa neden bayi beni bilgilendirmiyor?


Aracı satarken, sattıktan sonra? Olayı öğrendikten sonra yeni bir sağlık raporu çıkarttırıp Ümraniye nakil vasıtalara götürdük dosyamıza işlesinler diye burada da bize o güne kadar ki borcun ödenmesi gerektiğini o günden sonra vergi çıkmayacağını söylediler. Bayii vergi dairesine gönderiyor vergi dairesi bayiye gönderiyor. Bu şikayetimi ve mağduriyetimi her türlü ortamda dile getireceğimden emin olabilirsiniz.

Hakan 3.433 Okunma

Cevaplar

  • Gürses Oto (İstanbul) Temsilcisi03 Kasım 2016

    Müşterimiz 30.10.2014 tarihinde sahip olduğu raporuyla ÖTV indiriminden faydalanarak bayimizden araç satın almıştır. 13.12.2014 Tarihinde yenilemiş olduğu raporunu vergi dairesine ibraz etmediği için, vergi dairesi bu tarihten sonraki ilgili bandrol cezalarını kendisine tebliğ etmiştir. Müşterimize yardımcı olabilmek ve doğru açıklamada bulunabilmek için konu hakkında vergi dairesi ile görüşme yapılmıştır. Vergi dairesinden aldığımız cevap; "42 ve 43 nolu tedbir gereği rapor süresi biten, ÖTV indirimini hak eden mükellefin raporu yeniledikten sonra mutlaka gerekli ibrazını bildirmesi gerekmektedir. İbrazı vermede geç kalır ise bildirimi yaptıktan önce geçen sürede oluşan vergi borçlarını ödemekle yükümlüdür Vergi dairesi olarak bunun takibini yapamadığımız gibi sorumluluk tamamen mükellefe aittir." olmuştur. Firmamızın sorumlu olmadığı durumun açıklaması, müşterimize detaylı olarak yapılmıştır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön