18 Ocak 2017
#7544656

Gürşah Mobilya Yeni Aldığımız Yatakta Lekeler Ve Yırtık Bulunması!

18 Aralık 2016'da yukarıda adı geçen firmadan 150/200 ebadında master yatak satın aldık. Bize 2 gün sonra haber vererek gönderileceği söylenen yatak 4 gün sonra hiç haber verilmeden alelacele getirilip bırakılmıştır. O anda çocuğumuzu doktora götürmek üzere olan eşimle tesadüfen kapıda karşılaşıyorlar. Bu yüzden eşim yatağa hiç bakmıyor eve geldiğinde yatağın üzerinde bir sürü lekenin olduğunu ve ayak ucunda da yırtık görüp bana söyledi.


Biz hemen yatağı aldığımız bayiye gittik. Çok lakayıt bir şekilde yatakta leke olabileceği ama yırtığın mümkün olmayacağını söyledi. Bizimle dalga geçer gibi garanti kapsamında üst örtüsünün değişebileceğini bize servis yazacağını söyledi yaklaşık 25 gün sonra gelen servis "yırtığın ve lekelerin garanti kapsamında olmadığını bunu bayinizle halletmeniz gerekir" diyor. Bu konuyu ben hiçbir yere başvurmadan sizlere yazıyorum.

Mustafa Mustafa 1.922 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa17 Ocak 2017

    Bir önceki şikayetimiz firmanız tarafından ciddiye alınıp bir işlem yapılmaz ise konuyu avukatlarım aracılığı ile tüketici hakları mahkemesine götüreceğim ve hakkımı sonuna kadar arayacağım. Bizler dünya para verip marka bir şey alıp rahat edelim diyoruz ama maalesef bu markaların çok ciddi olmadığını üzülerek görüyorum en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum

Ziyaretçi Yorumları