Gürgençler Onayım Alınmadan, Habersizce Tüm Verilerim Silindi

Beyza Beyza16 Eylül 20:13

15 Eylül Çarşamba 2020 tarihinde iPhone 8'imde yaşadığım problem nedeniyle Konya Gürgençler Apple Yetkili Teknik Servisine gittim. Amacım telefonumdaki problemi öğrenmekti. A. B. İsimli çalışana telefonumun bozuk olduğunu söyledim ve telefonumu aldı. Girdiğimizden itibaren herhangi bir göz teması veya açıklama almadım. Hanımefendinin benimle konuşmaması üzerine 'Problemimi anlatmamı ister misiniz? ' diye kendim üsteleyerek telefonla ilgili sorunlarımı anlattım. Yine hanımefendiden hiçbir dönüt alamadım, hanımefendi ilgisizdi ve yanında bulunan şahsi telefonuyla sürekli ilgileniyordu. Telefon şifrem, iCloud şifrem istendi ve bana ne yapıldığı hakkında bilgilendirme  yapılmadı, açıkçası girdiğimizden itibaren hanımefendi  ile tek taraflı iletişim kurmaya çalışıyordum. Bana açıklama yapılmadığı için hanımefendiye yine kendim ne yapıldığını sordum ve testler gerçekleştirdiğini söyledi bıkkın bir tavırla. 

Bunun üzerine ine karışılmasından rahatsız olduğunu düşünerek testlerin bitmesini ve bilgilendirilmeyi bekledim. Beklerken yan taraftaki hanımefendi kendi müşterisine; telefonu sıfırlayacağını, verilerini yedekleyip yedeklemediğimi sordu. Ben de bunun üzerine görüştüğüm hanımefendiye benim verilerime bir şey olup olmadığını sordum. Hanımefendi bilgisayara  bakarak 'Onlar gitti ya, silindiler' şeklinde cevap verdi. Ciddi  olup olmadığını sorduktan sonra tekrardan yüzüme dahi bakmayarak 'Silindi onlar, ben sana sormadım değil mi ya tüh yedeklememiş miydin? ' şeklinde cevap aldım. Bana hiçbir şey sormadığını, telefonumun sorunu hakkında bile bir şey söylemediğini söyledim. Zaten telefonu getirmeden önce yedeklemeye çalışmış, telefon sürekli kapandığı için bilgisayara bağlayamamıştım. 

30 GB yaklaşık 6.000 civarında  fotoğraf&video vardı ve sadece 5 GB veri iCloud'ta depoluydu. Ayrıca her şeyini telefondan halleden biri olarak o verilerin kıymeti telefonun kıymeti ile bile kıyaslanamazdı. Zaten söylenildiği andan itibaren gözyaşlarımı tutamadım. Sorunumun da telefonumun spontan olarak sürekli kendini kapatması olduğunu hanımefendiye söylemiştim. Hanımefendi sürekli 'dalgınlığıma gelmiş, zaten geri gelmez o veriler hiçbir şekilde' diyerek bizi göndermeye çalıştı. Biz ısrarla bir çözümü  olup olmadığını bize üstünü çağırmasını rica ettik. Hanımefendi  ısrarla üstünü çağıramayacağını zaten verilerimin gittiğini söyleyerek bizi oyaladı ancak ısrarlarımız üzerine m. İsimli beyefendiyi çağırdı. Devamı 2. Şikayette...

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Gürgençler Logo Gürgençler 17 Eylül 17:00

Sayın Müşterimiz; Şikayetinize istinaden Gürgençler /Apple olarak siz değerli müşterilerimizi memnun etmek en büyük motivasyon kaynağımızdır. Fikirlerinize ve yönlendirmelerinize her zaman ihtiyaç duymaktayız. Çözüm ekiplerimiz tarafından yapılan kontroller sonucunda; servis kayıtlarınız incelendiğinde ''PİL SORUNU VAR , SÜREKLİ KENDİLİĞİNDEN KAPANIYOR , ŞARJ ÇOK HIZLI BİTİYOR’’ diyerek kayıt oluşturarak cihazınızı bırakmış bulunuyorsunuz. Ancak şikayetiniz üzerine yapmış olduğumuz görüşmede ''cihazım sürekli kapandığı için yedeklemelerimi alamadım zaten bu yüzden getirdiğinizi ‘' iletmiş daha sonra kayıt dinlendiğinde ''cihazın yedeklemelerini almanız gereklidir'' uyarısı olmadığı için yedeklerinizi almadığınızı iletmiş bulunmaktasınız.Servise cihazınız verildikten sonra servisimize avukatınız olduğunu ileten kişi tarafından servisimize gelinmiş ve bu esnada avukatınız tarafından yüksek sesle diğer müşterilerimize hakaret içeren kelimeler kullanılmıştır. Yapılan görüşmede belirttiğimiz üzere yasal yollarla gerçekleştireceğiniz işlemlerde ise avukat ile birebir değil resmî yollarla işlem yapılabilecektir. Yedeklemelerinizle alakalı https://gurgencler.com.tr/servis-kapinizda linkten yapılması gereken bilgiler hakkında bilgi alabilirsiniz. Görüşme boyunca göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür eder cihazlarınızla alakalı işlemlerde yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz. Her türlü konu hakkında destek hattımız üzerinden iletişime geçtiğiniz taktirde sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Hizmetlerimize göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınız için teşekkür eder, mutlu günler dileriz Ürünlerinizle ile ilgili tüm soru ve şikayetleriniz için Hafta İçi : 09:00-22:00 Pazar : 10:30-22:00 0850 302 8595 Gürgençler Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla www.gurgencler.com.tr

profile-icon Beyza 16 Eylül 20:13

Beyefendi de verilerin rızam alınmadan silinmesi üzerine tatmin edici bir açıklama yapmadı ve hanımefendiyle suçun benim yedeklememe yapmamam olduğunu söyleyip bizi göndermek istediler. Oysaki silinirken onay/rıza/bilgilendirme, hiçbir şey yapılmamıştı. Bu sırada telefonu garantiye yollayalım isterseniz belge doldurun dendi. Belge doldurmadan önce yakınlarda olan akrabamıza danışmak için 10 dklığına oradan ayrıldık. Geldiğimizde bambaşka bir tavırla karşılaştık ve garantiye yollamak için sadece imza atmam gerektiği yerde hanımefendi ve beyefendi telefonu fener ışığı ile incelemeye başladılar. Zaten ilk geldiğimde telefona bakılmış bir manisi olmaması üzerine hanımefendi telefonu almıştı. Yani bu işlemin en başta yapılıp bize söylenmesi gerekiyordu ki önce alıp verileri sildiler. İyice inceleyerek bir çizik buldular ve bunu garantinin kabul etmediğini söylediler. Telefonum hem garantiye alınmadı hem de hiçbir şekilde rızam olmadan verilerim silinmişti. En başta garantinin kabul etmeyeceği söylense zaten telefonu vermezdim ve de verilerim silinmezdi. Beyefendi sürekli telefonda birileriyle konuşmaya gidiyordu ve üstüyle görüştüğünü söylüyordu. Üstüyle ısrarla görüşmek istediğimizi bizi mağdur bıraktıklarını ve bu şekilde ayrılmak istemediğimizi söylememize rağmen beyefendi bizi ciddiye almayarak ve gülerek ''Üstüm Mersin'de nasıl görüşeceksiniz? ' şekline dalga geçer gibi yanıt aldık ve telefonda görüşmek istediğim de orada  aşikardı. Israrımız üzerine 'Burada muhatabınız benim başkasıyla görüşemezsiniz' dedi ve annemle ben orada  mağduriyetinizle bırakıldık. Söz konusu benim 2 yıllık verilerimdi, yaşanmışlıklarımdı ve orada gözyaşları dökmeme rağmen ciddiye alınmadık. Bizim için bu kadar önemli bir mevzunun karşı tarafta bu kadar değersizleştirilmesi, oradan üstü kapatılıp yollanmak istememiz, ve hanımefendinin bana ve anneme karşı takındığı tavır-ses tonu ve alaycı ifadesi ile bir müşteri olarak mağdur edildik ve sesimizi kimseye duyuramadan oradan yollandık. Oranın Gürgençler ve Apple kapsamında olması bizim güvenerek gitmemizin sebebiydi ancak misyonunda yüksek müşteri memnuniyeti bulunan bu yerde medeniyetsizce mağdur edildik.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler