Gürgençler Cihazımın Hiçbir Sorununa Çare Olmadı!

Yalçın Yalçın1 ay önce

İPhone 8 cihazımın hiçbir sorununa çare olmadılar. Garanti kapsamında, şarjım az gidiyor diyorum bana 500 kezden fazla şarj etmişsiniz, ve yüzde 80 in altın da olması gerekiyor pil düzeyinin diye cevap veriyorlar. Telefon un kasasında çizikler oluştu diyorum kılıfsız hiç kullanmadığım halde kozmetik hata, kullanıcı hatası diye karşılık veriyorlar. Şarj aletinde kablo ucun da kırılma ve yırtılma meydana gelmiş gözle görünür şekilde aynı gün hem telefon, hem şarj aletini garanti kapsamına alamıyoruz diye karşılık veriyorlar. Saçmalığa bakar misiniz ben telefonumu bıraktım ama hiçbir derdime çare olmadılar bostan yere telefonumu bırakmış oldum anlayacağınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Gürgençler Logo Gürgençler 6 gün önce

Sayın Müşterimiz; Şikayetinize istinaden Gürgençler /Apple olarak siz değerli abonelerimizi memnun etmek en büyük motivasyon kaynağımızdır. Fikirlerinize ve yönlendirmelerinize her zaman ihtiyaç duymaktayız. Çözüm ekiplerimiz tarafından yapılan kontroller sonucunda konuyla alakalı bilgilendirme yapılmıştır. Hizmetlerimize göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınız için teşekkür eder, mutlu günler dileriz. Ürünlerinizle ile ilgili tüm soru ve şikayetleriniz için Hafta İçi : 09:00-22:00 Pazar : 11:00-22:00 0850 302 8595 Gürgençler Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

profile-icon Yalçın 3 hafta önce

İPhone 8 cihazım dan belirli şikayetlerim olduğundan dolayı garanti kapsamındaki cihazımı bu servise teslim ettim hiçbir sorunuma çare olmadıkları gibi ertesi gün beni arayıp cihazı teslim alabilirsiniz dediler aldığımda cihaza yazılım atmışlar sözde ne işe yaradıysa yazılım atmak aynı sorunlar devam etmekte dürüst olmak çok zor galiba bu telefona hiçbir şey yapamayız deseydiniz de ben cihazı size boştan yere teslim etmeseydim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler