Günkut Saat Satış Sonrası Müşteri Değilsiniz

Şahver Şahver21 Ağustos 16:11

Yakın bir arkadaşımın tüm uyarılarına rağmen, pandemi sürecinde haziran ayında hata yaparak günkut saatten Swarovski bir yüzük satın aldım. Bu süreçte hiçbir yere çıkamadığımız için dolayısıyla satın aldığım ürünü kullanma imkanım olmadı. Ürünü ağustos ayında farklı bir ürünle değiştirme talebinde bulundum.

Bunca kurumsal firma pandemi sürecinde değişim ve iade süresini uzatırken, kendilerinden anti profesyonel bir tavırla olumsuz dönüş aldım. Swarovski'nin merkez mağazaları müşteriyi asla mağdur etmiyor. İstanbul'a ait olmayan İzmir kökenli Günkut Saat İstanbul müşterisini mağdur eden ve görmezden gelen bir firmadır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Şahver 31 Ağustos 22:09

Herhangi bir platformda, kendi çıkarlarınızı korumak amaçlı pandemiyi bahane eden bir politika izlemeniz durumunda bu engin bilgilerinizi sizlere hatırlatıyor olacağım. Gözüm üzerinizde, bol şans

Günkut Saat Logo Günkut Saat 31 Ağustos 22:03

01 Haziran itibariyle tüm mağazalarımız Alışveriş merkezlerinin açılması ile birlikte eş zamanlı olarak çalışmaya başlamıştır. Müşterimiz bahsi geçen ürünü 03 Haziran 2020 tarihinde internet sitemizden satın almıştır. Bu dönem zarfında Firmamız Pandemi nedeni ile İnternet alımlarında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da yer alan Mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca yasal değişim süresi olan 15 günü 1 ay olarak güncellemiştir. Müşterimiz ürünü internet sitemizden satın aldığından, belirtilen sürede konu ile ilgili bizimle irtibata geçerek değişim veya iade seçeneğini kullanma hakkına sahip idi. Swarovski markası global bir marka olup tüm mağazalarında aynı kurallar geçerlidir ve burada bizim bayi olarak bu kuralları değiştirme ya da esnetme gibi bir yetkimiz yoktur.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular