18 Eylül 2013

Güneş Sigorta'nın Hatası Yüzünden Sağlık Sigortamı Kullanamıyorum!

4 ay önce yaptırmış olduğum sağlık sigortasının son iki ay taksiti kredi kartımdan tahsil edilememiş. Oysa hem limit var hemde kart bilgilerim aynı. Bunun karşılığında telefonla arandığımda, kartımda bir sorun olmadığını tekrar denemelerini ve sorun olursa beni aramalarını söylememe rağmen ; ihtarname göndermeyi daha uygun bulmuşlar.

Bu 2 aylık süreç içerisinde hiç kendi sistemlerinin kontrolünü yapmayan, dünyanın en yetersiz sigorta şirketi 'Güneş Sigorta'. Verdiğim kredi kartı bilgilerini kendi sistemlerine girmeyi unuttuğu için, şu an kredi kartımdan 3 ay birden tahsil edildi. Eğer hepsini tahsil etmezlerse de, sağlık sigortam dondurulduğu için sigortamı kullanamazmışım. Hem suçlu hem güçlüler yani.

Pınar 153 Okunma

Cevaplar

  • Güneş Sigorta Temsilcisi20 Eylül 2013

    Sayın İlgili, Konu Sağlık Sigortaları Müdürlüğümüze iletilmiş olup, tarafınıza dönüş yapılarak çekilen iki taksitten birinin gün içinde iade edileceği ve ödemelerin aylık düzen ile devam edeceği bildirilmiştir. İyi günler dileriz. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Güneş Sigorta A.Ş. Sayın Müşterilerimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü öneri, soru, şikayet ve talebinizi www.gunessigorta.com.tr internet sitemize, [email protected] e-mail adresimize veya 444 19 57 no’lu telefondan Müşteri İlişkileri Birimimize iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön