06 Nisan 2013

Güneş Sigorta Sorunumu Hala Çözemedi!

26/2/2013 tarihinde göndermiş olduğum sorunum ile ilgili meal ime(1654755) güneş sigortadan **hanım adında ilgili dönüş yapmış adı geçen gençler otomotive gittiğim takdirde gereğinin hemen yapılacağı söylenmiştir.

Mart ayının 4'ünde servise gittiğimde servis sahibi '**' dalga geçer gibi (bizi yine şikayet etmişsin diyerek aracımı kontrol etmiş) yaptığı kontrollerde haklı olduğumu ve en kısa zamanda aracımı çıkma fakat orjinal parça takarak sorunun giderileceğini söyledi.

1 ay'dan fazla zaman geçmesine rağmen servis ile ve Güneş Sigortanın yetkilisi *** hanım ile defaaten görüşmeme rağmen bir sonuç alamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekler çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Necip 102 Okunma

Cevaplar

  • Güneş Sigorta Temsilcisi09 Nisan 2013

    Sayın İlgili, Konu İstanbul Hasar Yönetim Müdürlüğümüze iletilmiş olup, aracın değişecek parçası olduğu için beklendiği ve eksper bürosunun da konu hakkında bilgisi olduğu öğrenilmiştir. Süreç hakkında tarafınıza bilgi verilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Güneş Sigorta A.Ş. Sayın Müşterilerimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü öneri, soru, şikayet ve talebinizi www.gunessigorta.com.tr internet sitemize, [email protected] e-mail adresimize veya 444 19 57 no’lu telefondan Müşteri İlişkileri Birimimize iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön