02 Mayıs 2013

Gündoğdu Mobilya Zamanında Teslim Etmiyor!

1 ay önce Gündoğdu mobilyadan alışveriş yaptık, Muhasebe bölümündeki beyefendi 25 nisan mobilyanız kesin teslim olacaktır, demesine rağmen ürünlerimiz 26 sında geldi. aaa tabi yine bir
problem var çünkü portmantomuz gelmemişti. Pendik teki Gündoğdu mobilyayı arayıp bu tuhaflığı kabul etmiyoruz beyefendi, dedim.

Hanfendi isterseniz almayın, geri verin, söyleyeyim personellere geri indirsinler gibi cümle kullandı. Portmantomuz Salı günü kesin elinizde demelerine rağmen, maalesef gelmedi. Bugün aradım ve yine hanfendi ürün gelmedi napak anca Salı diye yine profesyonel olmayan bir cümle kullandı. Tüketici haklarına şikayet edeceğim. Medyaya ve ilgili birimlerle temasa geçeceğim.

Melek 247 Okunma

Cevaplar

  • Melek 09 Mayıs 2013

    iptal işlemi yapılacaktır diye saçma sapan cevap verilmiş, Dün (08.05.2013) tarihinde aranıp perşembe günü ürününüz teslim edilecektir denildi. Demek ki bu mesajlar sırf cevap verilmiş olsun diye yazılmaktadır diye düşünmekteyim. Profesyonelliğiniz olmadığı gibi, cevabınızdaki saçmalıkta ortada. Madem yoğunsununuz, madem ürünü tedarik edemiyorsanız ozman satmayın.

  • Gündoğdu Mobilya Temsilcisi08 Mayıs 2013

    Müşterimizin yoğunluktan dolayı teslim edilemeyen ürünü ile ilgili iptal işlemi yapılacaktır. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize www.gundogdumobilya.com.tr adresimizden, http://www.gundogdumobilya.com.tr/iletisim-bilgileri.html linkinden yada 444 1985 numaralı müşteri hizmetlerinden bize ulaşabilir. Saygılarımızla GÜNDOĞDU MOBİLYA SAN.TİC.LTD.ŞTİ Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön