10 Aralık 2013
#2161322

Güncel Dijital Servisi Telefonumu Arızalı Teslim Etti!

Kasım 2012 tarihinde 35****03'im numaralı Samsung S3 telefon aldım. Telefonum şarj etmiyor ve ısınıp kapanma şikayeti ile Güncel Dijital teknoloji ürünlerine bayi üzerinden gönderildi. Güncel Dijital Teknoloji Ürünleri cep telefonumu 20-25 günde şarj kısmı değiştirerek gönderdi. Fakat silinmiş olduğu için kartımı okumadı ertesi gün tekrar aynı bayi üzerinden Güncel Dijitale servise gitti.


15-20 gün sonra telefon geri geldi ve bu dafa daha çok sorunlu ekran donmuyor. Orta tuş çalışmıyor, pil kullanılmadan hemen boşalır vaziyette telefonu karıştırmadan ertesi gün tekrar üçüncü kez aynı bayi üzerinden Güncel Dijital tek ürünleri sirkeciye gönderidi. Şikayetçiyim yenisini istiyorum sonuç yok.

Savet Savet 1.229 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Savet12 Aralık 2013

    güncel dijitale şarj sıkıntısı ile yolladığım telefonum, 3kez daha sağlam yerlerinn arızalı olduğunu görerek tekrar servise yollamama rağmen telefonumu değişmeyip her defasında farklı bir parçasını değiştirerek geri gönderildi, 2aydır 3kez farklı yerlerinden arıza sebebi ile gönderdiğimiz için değişim yapmadıklarını söylediler. ilk gönderildiğinde cihazın çalışan kısımlarının servisten geldiğinde çalışmamasına cevapları, kullanıcı hatası demeleri çok ilgin. telefonu hiç kullanmadan tekrar tekrar sevis gitti nasıl kullanıcı hatası olabilir.şimdi ekran beklediklerini söyleniyor. SAMSUNG gibi bir markanın nasıl böyle bir yere servis temsilcilik yetkisi verdiğine şaşkınım şikayetciyim mahdurum

Ziyaretçi Yorumları