Gulf Sigorta ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gulf Sigorta Yetkisiz Müdahale Yalanı İle Telefonu Çöp Hale Getirmesi

2.631görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 12 Kasım 2020 10:42

Araştırma yaparak ve alnımın teriyle kazanmış olduğum helal parayla Rize/Merkez Teknosa’dan iPhone 11 64 GB White akıllı telefon aldım ve ekstra olarak 1299 küsur tl Gulf Sigorta / kasko yaptırdım. Neden mi nedenini söyleyeyim. Kırılma, çalınma, su temasında her türlü değişim veya zararın karşılanması için. Peki iyi güzel hoş paramızı verdik telefonu aldık. Hayatın binbir türlü hali var sıfır cihazımın dokunmatiğinde arıza çıktı ve Denizli Zentech iPhone yetkili servisine gönderdim orijinal ekranı ile değişim oldu. Bu lemden 1 ay sonra cihazım sıvı temasına maruz kaldı . Ben bunu bilerek isteyerek yapmadım. 

Kaskoma güvenerek Gulf Sigorta ile iletişim kurdum durumu anlattım kargo ile cihazı ve evrakları gönderdim bir süre sonra cihazımın onarımı kabul edildi mesajı aldım. Derken yetkisiz müdahale sonucu dosyam iptal müşteri hizmetleri bir şey bilmiyor Smart İstanbul servise topu attı . Servisi aradım ve aynen durum şu “ ana kart sıvı teması olmuş yüksek onarım bedeli çıkar yani pert teşhisi koymuş “ peki Gulf Sigorta yetkilileri ne diyor söyleyeyim. Karşılamıyoruz neden? Çünkü yetkisiz müdahale olduğu için. Ben Denizli Zentech firmasında orijinal ekran değişimi olduğunu ısrarla söylememe rağmen ilgilenen olmadı.

Cihaz tarafıma gönderildi ben Zentech yetkili servisinden onarım formunu mail olarak aldım bir kopyasını kutunun içine koydum Gulf Sigorta müşteri hizmetleri ile irtibat kurarak o evrakları içine koydum ve 2. Kere gönderdim. Servisin yapmış olduğu bu işlemi yok sayıp hiçbir ilgi alaka olmadan yine aynen kabul edilmedi. Ve şu anda telefonum nerede belli değil servis bende değil diyor Gulf Sigorta zaten vasat. Benim bu halim ne olacak. Peki düşünün elinizi vicdanınıza koyun, 7.400 TL sıfır cihaz aldınız, 1300 TL kasko yaptırdınız. 

Cihazınızdaki sorun için merdiven altı telefoncuya götürür müsünüz? Veya elinize tornavida alıp kendiniz mi yaparsınız? Sadece size bunu soruyorum? Değerli Gulf Sigorta ve yetkilileri sizin hizmet anlayışınız ve müşteri memnuniyeti anlayışınız çalışma prensibiniz bu mu. İnsanları bu şekilde mağdur etmek size yakışıyor mu?

Yasal olarak bütün haklarımı kullanacağım ben bu şekilde mağdur olmayı hak etmedim kimse hak etmez. Bir hizmet veriyorsanız paranızı da alıyorsanız hakkını vermeniz gerekiyor. İnsanları çileden çıkartmaktan başka bir işe yaramıyor şu an ki sisteminiz ve politikanız. Sesimi duyan birileri olacaktır mutlaka. Dosya no : 2020**3474.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta12 Kasım 2020 10:48

Sayın Hüseyin E., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Gulf Sigorta A.Ş. olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebiniz ile ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Gulf Sigorta A.Ş.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta13 Kasım 2020 10:25

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.gulfsigorta.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’iletişim’’ bölümünden ya da 444 12 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz kanalı ile bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

Hüseyin
Hüseyin05 Aralık 2020 22:51

Yetkisiz müdahale sebebi ile tarafıma gönderdiğiniz cihazımı size 2. Kez sözde Apple yetkili servis olan Denizli zentech firmasından almış olduğum onarım belgesi ile tarafınıza gönderdim ve cihazı tekrar gönderdiniz. Yani siz haklısınız ben haksızım siz doğrusunuz ben yalancıyım siz mükemmelsiniz ben sahteyim siz kanunsunuz siz mahkemesiniz siz büyüksünüz. Telefoncuya gittim cihazı açtırdım bir de ne görelim sizin alim servis personelinin yüce engin bilgileri doğrultusunda anakartında yoğun sıvı teması vardır tamiratı yüksek çıkar gibi şöyle böyle yalan dolan ile raporladığınız cihazımın anakartı çalışıyor bak sen şu işe, ekranı ise orijinaldir ve yine ne yazık ki oksitlenme sonucu vidasını açamayan bir Apple servisi, iş zor gelince malum sıra çok arkada binlerce cihaz kim uğraşacak çünkü mahkemede sizsiniz kanunda sizsiniz hükümde sizsiniz vidayı yalama edip yetkisiz müdahale kaşesi vur gönder sonra tüketici uğraşsın dursun. Telefoncuda 1000 TL gibi bir rakama tamir ettiriyorum diyecek söz yok hakkımı zerre helal etmiyorum 45-50 gün boyunca peşinizde koştum aradım sordum peşine düştüm sıfıra sıfır elde var sıfır teşekkür ediyor ve başarısızlıklarınızın devamını diliyorum. Gulf Sigorta ve çalıştığı Apple servisi çalışanları 👏🏻👎👎👎👎

4 Yorum

İbrahim
İbrahim26 Kasım 2020 22:11
 

Kardeşim aynı sorunu banada yaşattılar. Ben telefonu aldığım yeri (Vatan bilgisayarı) Tüketici Hakem Heyetine şikayet ettim. Çok şükür karar lehime çıktı değişim ya da para iadesi yapacaklar kararın tebliğini bekliyorum. Vakit kaybetmeden Tüketici Ha

 1
Sevim
Sevim05 Aralık 2020 20:30
 

Gulf sigortayı şikayet ettiniz mi yoksa bende direk Teknosa'yı mi şikayet edeyim tüketici hakem kuruluna ben en iyisi ikisini de şikayet edeyim

 1
İbrahim
İbrahim07 Aralık 2020 01:56
 

İkisininde edebilirsin. İlçe hakem heyetindekilere danış durumu anlat yardımcı oluyorlar

Sevim
Sevim05 Aralık 2020 20:29
 

Aynı sorunu sizinle yaşıyorum cihazım şu an pert durumda zaten bende şikayetmi yazdım buraya

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler