Gulf Sigorta ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ahmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Gulf Sigorta Teknosa'dan Almış Olduğum Ürün Kasko Hizmeti

1.646görüntüleme
Ahmet
Ahmet 21 Ekim 2020 08:53

Teknosa'da almış olduğun iPhone 8 Plus telefonuma kasko yaptırmıştım. Buna istinaden telefonda oluşan hasar üzerinden kaskoya gönderdim. Telefonum komple hasarlı olmadığı halde bana telefonun fatura tutarının %60'lik kısmını ya da muadil parça ile değiştirileceği geri dönüşü yapıldı. Bu durumda ben mağdur durumuna geçmiş oluyorum. Kasko yaptırmamın bana hiçbir artısı olmuyor.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta21 Ekim 2020 09:21

Sayın Ahmet İ., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Gulf Sigorta A.Ş. olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebiniz ile ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Gulf Sigorta A.Ş.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta22 Ekim 2020 14:09

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.gulfsigorta.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’iletişim’’ bölümünden ya da 444 12 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz kanalı ile bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler