Gulf Sigorta ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Gulf Sigorta Teknosa'dan Alınan Huawei Mate 20 Lite Kaskosu!

2.245görüntüleme
Tekin
Tekin 23 Ekim 2020 13:04

29.06.2019 tarihinde Kdz. Ereğli Teknosa mağazasından aldığım telefona ek olarak genişletilmiş garanti satın aldım. Kullanıcı hatası dolayısıyla 2 kere Gulf Sigorta aracılığı ile telefonumu Smart Servis Yazılım Bilgi Teknolojileri'ne tamir için gönderdim. İlk arızada ekran değişimi yapıldı. 2. Arızada ekran yerinden çıktı ve yine aynı yolla telefonumu Smart Servis Yazılım Bilgi Teknolojileri'ne  gönderdim. Telefonum elime ulaştıktan bir süre sonra yine ekran yerinden çıktı. Bunun üzerine telefonumu tekrar tamir için gönderdim fakat telefonuma herhangi bir lem yapılmadan tarafıma geri gönderildi. Adı geçen sigorta şirketinin müşteri temsilcileriyle yaptığım görüşmelerde kasko süresinin dolduğunu bu sebeple herhangi bir işlem yapılmadığı bilgisine ulaştım. Fakat aynı müşteri temsilcisi bir önceki ekranın yerinden çıkma problemi ile ilgili yapılan işlemin servis tarafından kendilerine bilgi paylaşımı yapılmadığını bildirdi. Eğer adı geçen Smart Servis Yazılım Bilgi Teknolojileri ünvanlı servis ilk ekran yerinden çıktığında işini düzgün yapmış olsaydı bu problemi tekrar yaşamayacaktım. Gulf Sigorta şirketindeki müşteri temsilcilerine ısrarla yetkili ile görüşmek istediğimde bunun mümkün olmadığını bildirdiler. Ne sigorta şirketi ne de yetkili servis işlerini düzgün yapmayarak tüketici olarak bizi mağdur etmiştir. Servisin tarafıma göndermiş olduğu ihtiyari garanti ürün kabul formunda cihazdaki hasarın kullanıcı kaynaklı darbe sonucunda olduğu bilgisini eklemiştir. Fakat telefon servisten geldikten sonra herhangi bir darbe, düşme olmamıştır. Servis 21.05.2019 tarihinde oluşturduğum hasar kaydında işini düzgün yapmış olsaydı bu durum gerçekleşmeyecekti. Ürünüm ile ilgili hasar kodu: 20190945300.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta23 Ekim 2020 13:11

Sayın Tekin E., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Gulf Sigorta A.Ş. olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebiniz ile ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Gulf Sigorta A.Ş.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta26 Ekim 2020 13:06

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.gulfsigorta.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’iletişim’’ bölümünden ya da 444 12 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz kanalı ile bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

Tekin
Tekin28 Ekim 2020 14:24

Tarafıma yapılan geri dönüşte konuyla ilgili çözüm üretilememiştir. Yaptığım araştırmalar sonucunda Gulf Sigorta tarafından Smart Servise yönlendirilmesi yapılan telefonumun yasal garanti garanti süresi dolmadığı halde yetkili servise değil özel servise yönlendirilmiş olup bu olay neticesinde telefonumun yasal garanti süresi dolmadan garanti kapsamının dışına çıkmasına neden olunmuştur. İlgili uyuşmazlık hakkında 2020/0111.3001 başvuru numarası ile Tüketici Hakem Heyetine başvuru sağladım. Bundan sonra adı geçen sigorta şirketinin yasal muhatabı Tüketici Hakem Heyeti olacaktır. Tüketici Hakem Heyeti konu hakkında savunma istemiştir.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler