Gulf Sigorta Tamir Etmemek İçin Bahane Arıyor

Ümit Ümit3 hafta önce

Teknosa'dan aldığımız iki adef Venüs v6 telefonun bir tanesinin ekranı kırılması sebebiyle gönderdik. Son derece kotu bir işçilikle yapılan tamir sonrası telefon elimize ulaştı. İkinci kez ekran kırılması sebebiyle (ekran kastirilmis şekilde sözde tamir edildiği için) gönderdiğimiz aynı telefon bu kez IMEI numarası uyuşmaması sözde bahanesiyle tarafımıza geri gönderildi. Gulf sigortayla bir daha asla isimiz olmaz. Kasko suresi bitmek üzere olduğu için tamir yapmıyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Gulf Sigorta Logo Gulf Sigorta 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.gulfsigorta.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’iletişim’’ bölümünden ya da 444 12 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz kanalı ile bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

Gulf Sigorta Logo Gulf Sigorta 3 hafta önce

Sayın Ümit B., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Gulf Sigorta A.Ş. olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebiniz ile ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Gulf Sigorta A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Tekin 3 hafta önce  

    Gulf Sigorta yetkili servise göndermemiş olma ihtimali ni göz önüne alıp hakkınızı hukuki yollarla arayın bence. Bende aldığım telefonu Gulf sigortaya gönderdim. Sigorta şirketi telefonumu yetkili servise değil özel servise yönlendirdiği için devam e

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler