Toplam çözüm sayısı
..
Gulf Sigorta ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gulf Sigorta , Şarj Aleti Kablosu Replika!

1.283görüntüleme
Betül
Betül 09 Ocak 15:43
Gulf Sigorta , Şarj Aleti Kablosu Replika!

1 hafta önce Gulf Sigorta'ya Teknosa ®'dan aldığım ve kasko yaptırdığım para ödeyip, telefon aksesuarım olan şarj aletimi gönderdim. Yerine pazarda satılan 5 TL 'lik çakma şarj kablosu göndermişler çalışmıyor bile.

 Müşteri hizmetlerini aradığımda ise denenmeyip gönderilmiş olabilir dendi ve orijinali ile değiştirilme zorunluluğu diye bir şey yok poliçemizde dendi peki biz buna neden para veriyoruz. Neden yanıltıyorsunuz göz göre göre insanları kendi parasıyla. Madem orijinal olmayacaktı ben kendimde gider pazardan alırdım şarj aletimi hem de deneyerek.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta11 Ocak 08:49

Sayın Betül T., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Gulf Sigorta A.Ş. olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebiniz ile ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Gulf Sigorta A.Ş.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta12 Ocak 16:15

Sayın Betül T. , Şirketimize bildirmiş olduğunuz iletişim numaralarınızdan tarafınıza ulaşılamadığından, süreç ile ilgili bilgilendirme yapılamamaktadır. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi “www.gulfsigorta.com.tr” internet sitemizde yer alan ‘’iletişim’’ bölümünden ya da 444 12 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz kanalı ile bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler