Gulf Sigorta ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Gulf Sigorta Orijinal Malzeme Kullanmama

1.089görüntüleme
Zeliha
Zeliha 20 Kasım 2020 19:26

Yaklaşık bir yıl önce aldığım cihazıma 949 TL vererek 2 yıllık genişletilmiş garanti ve 1 yıllık kasko yaptırdık. Cihazımızı kasko dahilinde Gulf Sigorta'ya gönderdik cihaz bize geri döndüğünde parmak izi okuyucusu çalışmayarak geldi bizde garanti kapsamında KVK servisine götürüp yaptırmak istedik fakat bizim cihazımızın arka kapağının ve yapışkanının orijinal olmadığı söylendi arayıp sorduğumuzda da ise bizim Teknosa'yla anlaşmamız bu şekilde sadece ekran ı orijinal takarız arka kapağı takmıyoruz diye cevap verildi telefonun arka kapağı kırık Gulf Sigorta mağduriyetimizi karşılamıyor. Boşu boşuna paramızı alıyorlar ve telefona orijinal malzeme takmıyorlar! 

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta23 Kasım 2020 09:16

Sayın Zeliha C., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Gulf Sigorta A.Ş. olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebiniz ile ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Gulf Sigorta A.Ş.

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta23 Kasım 2020 15:31

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.gulfsigorta.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’iletişim’’ bölümünden ya da 444 12 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz kanalı ile bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler