Toplam çözüm sayısı
..
Gulf Sigorta ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gulf Sigorta Ne Yapmaya Çalışıyorsun?

1.778görüntüleme
Meryem
Meryem 31 Ocak 2019 15:36

Philips TV çözülmeyen problemler. Akbatı Teknosa ®'dan, epey ® özellikli Philips ® marka bir televizyon aldık. Cihazın çok kısa bir süre sonra arızalı olduğunu fark ettik. Kumandada temassızlık ile başladı. Sonrasında ekranda çizgiler oluşma, kararma, ses olup görüntünün kaybolması gibi sorunlar oluşmaya başladı ve servis çağırdık. Gelen servis arızayı kabul etti.

Cihazı alıp götürdüler ve bir sorun bulunamadığı gerekçesiyle geri getirdiler. Bu durum birkaç kez daha tekrar etti. Her defasında eve ® gelen servis haklı olduğumuzu beyan etti. Artık sıklıkla, sistem 10 ar saniye arayla kendisini sürekli kapatıp açmaya başladı. En son gelen servis, keşke video kaydı alsaydınız şeklinde tavsiyede bulundu ve geçtiğimiz günlerde arıza tekrar etti, uzun süre kayıt aldık ve servis çağırdık.

Servis eve geldiğinde arızayı tekrar etmedi cihaz. Ben de video kayıtlarını gönderdim. Fakat birkaç gün sonra arandım ve cihazın teslim edileceği bilgisini aldım. Arıza durumunu sorduğumda yine arıza tespit edilmediğini söylediler. Bu arızanın olduğunu çok iyi bilen ancak dürüst davranmayan arkadaşlara cihazı teslim almayacağımı ve değiştirmelerini söyledim. Almazsanız sorumluluk sizin, cihazınız hurdaya gidecek şeklinde tehditkar geri döndüler. Bugün, beni hiç aramadan, benden gizli cihazı eve teslim etmeye çalıştılar.

Daha kötüsü, iki gün evvel sorun tespit edemedik diyenler, bugün sorun çözüldü diyorlar. Evrak değiştirip yalan bilgilendirme yapıyorlar ve hiç hadleri olmayarak, televizyonu bana zorla vermeye çalışarak evimin kapısında bekliyorlar. Bu şekilde bana garanti süresini doldurtmak üzereler. Kabul etmedikleri arızalar için bana para karşılığı servis vermeye başlayacaklar. Çok kısa sürede gereken yapılmazsa yasal yollarla hızlı şekilde çözeceğim. Yukarıdaki şikayetimi birkaç gün önce Philips'e yazdım, önce ilgilendiklerini, lehimize sonuçlandığını, sonrasında özel sigorta ilgilendiği için müdahale edemediklerini söylediler. Teknosa hiç ilgilenmedi. Gulf Sigorta, son derece amatör, posta zarfıyla tehdidini yazıya döküp iadeli taahhütlü tarafıma göndermiş!

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta01 Şubat 2019 08:14

Sayın A., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Gulf Sigorta A.Ş olarak, müşterilerimizin her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebinize ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 0850 250 67 37 nolu Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Gulf Sigorta A.Ş

Gulf Sigorta Logo
Gulf Sigorta12 Şubat 2019 09:25

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi www.gulfsigorta.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’iletişim’’ bölümünden ya da 0850 250 67 37 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz kanalı ile bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Gulf Sigorta A.Ş

1 Yorum

Ziyaretçi
Ziyaretçi12 Şubat 2019 07:38
 

Televizyonunuzu alın demek suretiyle dönüş yapılmıştır!

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler