07 Kasım
Yorum Yap
#11118166

Gülan Otomotiv , Nissan Qashqai Aracım Servis Bakım Hataları

Yaklaşık 3 sene önce Nissan Qashqai modeli aracımı bayinizden satın almıştım. Büyük bir hevesle ve sizler tarafından da verilen büyük övgülerle sıfır olarak satın aldığım aracımın başına gelmedik kalmadı. Nereden başlayacağı bilemiyorum ama sizlerin yaşadığım bu sıkıntıları bilmeniz, en azından benden sonraki müşterilerinize sattığınız araçları överken, kelimelerin boğazınızdan biraz olsun tıkanması, evinize ekmek götürürken helal mi biraz olsun düşünmeniz için bunları söyleme gereği hissettim.


Aracı satın aldıktan yaklaşık 3-4 ay sonra tam zamanını hatırlamıyorum, yolda giderken vites kolu yerinden çıktı ve aracı kullanan babam yolda kaldı. Yol servisinize başvurduk. Neyse ki zar zor çekici yardımıyla bayinize getirdik. Orada çalışan teknisyen usta, bunun fabrikasyon hatası olduğunu, ve şimdilik kolu oraya kaynatacağını söyledi. Parça geldiğinde bize haber verip yenisiyle değiştirecekti ancak bir daha arayan olmadı. Nasıl olsa günü kurtarmıştınız, bize de her defasında siparişte yalanını uydurdunuz. Neyse ki bunu yuttuk ve yolumuza devam ettik... Ve aracım 20000 km. Ye geldi ve bakıma götürmeliydim. Bayi olarak Gülan servisinizi seçmiştim. Orada bulunan arkadaş ismini hatırlamıyorum aracı akşama alabileceğimi söyledi. Akşam olup yanına gittiğimde, bana aks keçesinin yağ kaçırdığını bu yüzden aracı bir kez daha getirmem gerektiğini söyledi ve ekledi; araç garanti kapsamında olduğunda herhangi bir ücret talep etmeyecekmiş.


Biz de sevindik tabi, bu Nissan ne kadar cömert ve ilgili diye. Ama hiç düşünememiştik daha 20000 km de ve üzerinde birkaç küçük çizik olan aracın aksı niye yağ kaçırır diye? Bu sorun da böyle halloldu, günü yine kurtardık derken km. 40000' e geldi, bakım için yine Gülan servisini tercih ettik. Sağ olsun orada bulunan H** denen şahıs bizimle çok ilgilendi. Önce yine aracı akşam alırsınız ayağı sonradan pat bir telefon bizim keçe yine yağ kaçırıyor aracı bir daha getirmem gerekmiş? Aaa ama bir sorun var aracın garantisi bitmiş bu defa ücreti mukabilinde, onu da bana söylemiyor ben sorunca öğreniyorum. Aracı hafta içi bir gün getirmem gerekmiş ama sonraki hafta bayram tatili girdiğinden bayramdan sonraya kaldı.


Bu arada aracın ilk muayene süresi dolunca, önce aracı Tüvtürk' te muayeneye götüreyim dedim. Sıra bana gelince çok garip bir olayla karşılaştım. Aracın kaputunu açıp beklemem söylendi. Aracın kaputunu açtım ama bir türlü kaputu havada sabitleyecek kaput telinin nerede olduğunu bulamadım. Önce içimden beni...

Burak 2.532 Okunma

Cevaplar

  • Burak06 Kasım

    Günü yine kurtardık derken km. 40000 e geldi, bakım için yine gülan servisini tercih ettik. Sağ olsun orada bulunan hüseyin denen şahıs bizmle çok ilgilendi.? Önce yine aracı akşam alırsınız ayağı sonradan pat bir telefon bizim keçe yine yağ kaçırıyor aracı bir daha getirmem gerekmiş? Aaa ama bir sorun var aracın garantisi bitmiş bu defa ücreti mukabilinde, onu da bana söylemiyor ben sorunca öğreniyorum. Aracı hafta içi bir gün getirmem gerekmiş ama sonraki hafta bayram tatili girdiğinden bayramdan sonraya kaldı. Bu arada aracın ilk muayene süresi dolunca, önce aracı Tüvtürk te muayeneye götüreyim dedim. Sıra bana gelince çok garip bir olayla karşılaştım. Aracın kaputunu açıp beklemem söylendi. Aracın kaputunu açtım ama bir türlü kaputu havada sabitleyecek kaput telinin nerede olduğunu bulamadım. Önce içimden benimle şimdi alay edecekler dedim bu adam kaput telinin nerede olduğu bilmiyorlar diye ama çaresizce oradaki görevliye kaput telinin nerede olduğunu bulamadım dedim. Kısa bir bakıştan sonra "abi kaput teli işte burada diyerek akü ile motor aksamların arasına sıkışmış halde bana kaput telini gösterdi" Resmen şok olduk. Aracı bir hafta önce servise diye emanet ettiğimiz yerden bu şekilde teslim almışız arabayı. Kaput teli her nasılsa koparak araya sıkışmış ve oradan da çıkmıyor. Gülan servisinin bize gülüp anmamız için yaptığı sürprize hepimiz şahit olduk. Aracı bir hafta sonra sürekli yağ kaçıran keçe yi değiştirmek üzere yine gülan a götürdüm. Oradaki hüseyin bey gayet soğukkanlı bir şekilde "Tel kendiliğinden koparak kendiliğinden sıkışmıştır bizim servis teknisyenlerinin günahını alma dedi" gayet pişkin bir şekilde bir de ekledi tel tutamacını yaptıracakmış 3 TL tutuyormuş onunda parasını benden almayacaklarmış? Yaklaşık 850 TL'lik bakıma ek olarak yaklaşık 300 TL'ye değişen keçeyle birlikte Nissan aracımızla yine yola devam ettik. Aradan 2 hafta geçmedi ki, sabahleyin araç çalışırken kontak tekliyordu zar zor marşa basıyordu. Herhalde soğuktandır diye düşündüm. Akşam üzeri karşıya (Avrupa yakasına) geçtim. İşlerimi halledip saat gece yarım gibi geri dönecekken bu sefer aracın marşı basmıyordu, araç aküyle ilgili hiçbir uyarı vermeden çalışmadı. Yol yardımı aradık. Arkadaş sağ olsun 150 TL mukabilinde takviye yapabileceğini söyledi. Gecenin bu vakti çaresiz kabul ettik. Aracın aküsünde problem olduğunu çok hızlı bir şekilde boşaldığını söyledi. Henüz 3 senelik aracımın aküsü bozuldu ya da bitti bilmiyorum. Ertesi gün Nissan Servisini (bosta

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler