27 Mart 2013

Grupfoni.com Hiçbirşey İçin Para Ödemek!

20.12.2012 tarihinde aldığım kuponun kullanım süresi 29.01.2013 tarihinde doldu. Ancak süresi dolmadan önce siteden ne bir uyarı maili, ne de sms gönderilmedi. Kuponu kullanmayı unuttuğum için müşteri hizmetlerinden para iadesi veya eşdeğer kupon talep ettim.

Ancak müşteri hizmetleri standart cevaplarla talebimi geri çevirdi. Kuponla ilgili herhangi bir fatura da elime ulaşmadı. Sonuç olarak hiçbirşey almadan grupfoni.com'a para ödemiş oldum. Ayrıca bu işlemi zamanında faturalandırmadıkları için de devlete zamanında vergi ödememiş oldular. Her durumda bu grupfoni.com için haksız kazanç olmaktadır. Bu sitenin bir daha logosunu dahi görmek istemiyorum.

M 490 Okunma

Cevaplar

  • Grupfoni.com Temsilcisi02 Nisan 2013

    Sayın Üyemiz, Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyimden dolayı grupfoni ekibi olarak üzgün olduğumuzu paylaşmak isteriz. Faturanız tarafınıza kargolanmıştır. Sizin için hızlı ve kolay çözümler bulmak için buradayız. Bizi telefonla arayın ya da dilerseniz email gönderin. Grupfoni Müşteri Hizmetleri Takımı olarak probleminizi en kısa sürede çözeceğimizden emin olabilirsiniz. Telefon: 212 232 09 00 (Pazar hariç haftanın her günü 08:30 – 18:30 saatleri arasında bize ulaşabilirsiniz.) Email: [email protected] http://www.grupfoni.com/v2/aboutus/contact İletişim Formu aracılığı ile de bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, grupfoni.com Müşteri Hizmetleri

  • M 29 Mart 2013

    Yine standart bir cevap. Grupfoni'nin sikayetvar.com'da kendi kategorisinde 2. sırada olmasına şaşmamalı. Peki bir sorum var, benden 180,00 TL aldınız ve karşılığında ne verdiniz? Kuponunu kullanmayan veya kullanamayanların hakkını yemiş olmuyor musunuz? Ayrıca faturada kesmiyorsunuz? Aldığınız bu paranın vergisini ödüyor musunuz?

  • Grupfoni.com Temsilcisi27 Mart 2013

    Sayın Üyemiz, Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyimden dolayı grupfoni ekibi olarak üzgün olduğumuzu paylaşmak isteriz. 20.12.2012 tarihinde yapılan satın alma işlemi için 7 gün içerisinde değişim- iade talebinizi tarafımızla paylaşmanız gerekmektedir. Sizin için hızlı ve kolay çözümler bulmak için buradayız. Bizi telefonla arayın ya da dilerseniz email gönderin. Grupfoni Müşteri Hizmetleri Takımı olarak probleminizi en kısa sürede çözeceğimizden emin olabilirsiniz. Telefon: 212 232 09 00 (Pazar hariç haftanın her günü 08:30 – 18:30 saatleri arasında bize ulaşabilirsiniz.) Email: [email protected] http://www.grupfoni.com/v2/aboutus/contact İletişim Formu aracılığı ile de bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, grupfoni.com

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön