03 Mayıs 2013

Groupama Perd Aracı Yaptırıyor!

Kazadan sonra aracımın arka dingilinde eğiklik tespit edildi.Eksper tamir yoluna gitti.Sigortanın anlaşmalı yerlerinden birine dingil tamire gönderildi.Tamirden geldikten sonra yapılan testlerde sorunun devam ettiğini gören servis, ekspere değişmesi tavsiyesinde bulundu.Ancak eksper bilgim ve onayım dışında tekrar başka bir yere tamire gönderdi.

Yaptığım araştırmalarda ilerde sorunun tekrarlanabileceğini öğrendim.Aracın, küçük bir hata bile olsa, virajlarda savurulabileceği gibi son derece hayatı risk taşıyan durumda olacağı bunların en önemlisi. 25.04.2013 'te ilgili sigorta şirketine değişmesi talebinde bulundum.Her gün size döneceğiz diye bu güne kadar (02.05.2013) geldi. Yanıt yok.

Ali 193 Okunma

Cevaplar

  • Groupama Temsilcisi06 Mayıs 2013

    Müşterimizin talebi değerlendirilmiş olup;müşterimize telefon yolu ile bilgilendirme yapılmıştır. Değerli Müşterilerimiz; Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi www.groupama.com.tr internet sitemiz aracılığı ile ya da 0850 250 50 50 nolu telefondan bizlere iletebilirsiniz.

  • Groupama Temsilcisi06 Mayıs 2013

    Müşterimizin sitenizde yer alan Şirketimizle ilgili talebi kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Değerli Müşterilerimiz; Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi www.groupama.com.tr internet sitemiz aracılığı ile ya da 0850 250 50 50 nolu telefondan bizlere iletebilirsiniz. Saygılarımızla

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön