16 Mart
#11723108

Greyder Bot Değişimi Yapmıyor!

24/02/2019 tarihinde Yenisahra Optimum mağazanızdan almış olduğum Greyder marka botları kullanımında botun sağ çifti ayağımı rahatsız etmekte ve kullanamamaktaydım.


Konuyla ilgili 08/03/2019 tarihinde aynı mağazanıza bir büyük numarası ile değişimi için gittiğimde botun kullanılmış olduğu iddia edilerek bu şekilde değişim yapılamayacağını, sadece kalıba konulacağını mağaza yetkilisi belirtmiştir. 15 günlük iptal, iade, değişim hakkım da ihlal edilmiştir. Kalıba konma işleminden sonra aynı şikayetim devam etmektedir.


16/03/2019 tarihi itibari ile ayakkabılarımın bir numara büyüğü ile değişim talebim devam etmektedir.

Akif Akif 344 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akif11 Mayıs

    İki kere art Arda incelemeye yolladığım üründe 'herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı' iddia edildi. Ayıplı ürünü göz göre göre bir şey yokmuş gibi geri yollamaları kabul edilebilir değil. Yıllardır severek takip ettiğim Greyder markasına ait son ürünümdür. En kısa sürede tüketici hakem heyetime başvurumu gerçekleştireceğim.

  • Greyder Ayakkabı Temsilcisi18 Mart

    Değerli müşterimiz; İletmiş olduğunuz bildirim tarafımızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sizlerle konu ile ilgili 18.03.2019 tarihinde telefon ile iletişime geçilerek bilgi aktarılmıştır. Saygılarımızla, Greyder Müşteri İlişkileri

  • Greyder Ayakkabı Temsilcisi18 Mart

    Değerli müşterimiz; İletmiş olduğu bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sizlerle en kısa süre içerisinde iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, Greyder Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler