08 Aralık 2017
#9876505

Greyder Ayakkabı Pahalı Ama Kalitesiz Ürün!

01.12.2017 tarihinde Antares Greyder mağazasından bot aldık. Çocuk sabah giyip okula gitti. Akşam yürüyemez halde eve geldi. Ayağı perişan olmuş. Her yeri su toplamış. Kalite kontrol denen şey Greyder'e uğramamış. Ürünleri kullananların ayaklarında deniyormuş.


Ertesi gün bu ayakkabı ayıplı ürün değiştirin diye mağazaya gittik. Eleman kalıba sokmamız lazım yarım ya da 1 numara büyüteceğiz, birazda ayakkabının şekli bozulabilir vs. Dedi.


Bulduğu komik çözümü kabul edemeyeceğimizi beyan ettik. Biz iade aldığımız ürünü başkasına satmamız lazım deyince bizde '' tabi ki başkasına satmayın bu ürün ayıplı, sorunlu '' dedik. O zaman 21 gün beklersiniz dedi. Kışlık bot aldık ve aralık ayındayız, bu markanın bunlardan haberi yok sanırım. Botu önümüzdeki yaz mı giyeceğiz?


Çok acil değişim talep ediyoruz, hatırlatayım aralık ayındayız.

Ercan Ercan 1.255 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ercan13 Aralık 2017

    Şikayetvar sitesinde aldığınız teşekkür sayısına bakıldığında 3 sınıf marka olduğunuz belli oluyor.

  • Ercan09 Aralık 2017

    Gönderdiğiniz e-posta da inceleme devam etmekte yazıyor. Ne zaman biter bu inceleme? Standart cevap yazarak musterinizi ne kadar onemsediginiz belli oluyor. Muhtemelen kislik botu onumuzdeki yaz giyeriz.

  • Greyder Ayakkabı Temsilcisi08 Aralık 2017

    Değerli müşterimiz; İletmiş olduğunuz bildirim tarafımızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sizlerle konu ile ilgili 08.12.2017 tarihinde e-posta ile iletişime geçilerek bilgi aktarılmıştır. Saygılarımızla, Greyder Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları