30 Kasım 2018
#11223921

Greyder Ayakkabı Memnuniyet Değil Para Odaklı Çalışıyor!

26.11.2018 tarihinde Antalya’nın Markantalya AVM'sindeki mağazanızdan almış olduğum 405 TL fiyatındaki botunuzu 28.11.2018 tarihinde ilk defa giyip dışarı çıktım ancak 100 metre bile yürüyemeden bot ayağımın arkasını resmen soydu ve kanattı evime arkadaşlarımın yardımı ile gelebildim o derece yaraladı ayağımı.


29.11.2018 günü mağazanıza gidip botun 1 numara büyüğünü alabilir miyim dediğimde 100 metre yürüdüğüm ayakkabıyı değiştiremeyeceklerini söylediler ki ayakkabı hiçbir zarar görmemişti fakat sorumlu kişi biz bunu değiştiremeyiz dedi. Yani bir nevi biz botu sattık isterse ayağını koparsın isterse kanatsın umurumuz da olmaz biz paramıza bakarız demeye getirdi müşteri memnuniyeti sıfır, sorunum çözülmediği sürece bir daha mağazanızın önünden bile geçmeyeceğim. Tüketici Hakları mahkemesine vereceğim.

Cihangir Cihangir 461 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Cihangir03 Aralık 2018

    Kaç gün geçti hala bir çözüm yolu bulamadınız ayağımın arkası şu an yara bere içinde, sürekli kanayıp duruyor ve şu an hava şartlarından dolayı bota ihtiyacım var ama giyemiyorum, ben botlarımı greyderdan başka bir firmadan almazdım ama görüyorum ki Greyder müşterilerinin memnuniyetini umursamaz bir firma haline gelmiş, para kazanmaktan başka bir şey düşünmüyorsunuz, bu saatten sonra Greyder benim için bitmiştir.

  • Greyder Ayakkabı Temsilcisi30 Kasım 2018

    Değerli müşterimiz; İletmiş olduğunuz bildirim tarafımızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sizlerle konu ile ilgili 30.11.2018 tarihinde e-posta ile iletişime geçilerek bilgi aktarılmıştır. Saygılarımızla, Greyder Müşteri İlişkileri

  • Greyder Ayakkabı Temsilcisi30 Kasım 2018

    Değerli müşterimiz; İletmiş olduğu bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sizlerle en kısa süre içerisinde iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, Greyder Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları