31 Ekim 2017
#9741561

Gratis'in Büyük Değişim Sorunu!

29 Ekim Pazar günü Bursa Korupark şubesinden Max Factor masterpiece max maskarasının black rengi yerine brown rengini aldığımı fark ettim. Ertesi gün değiştirmek için Setbaşı şubesine gittiğimde indirimli olan ürünün değişimi için fark ödeyeceğimi söylediler. Değişimde çıkartılan şu sorun ne fişlerinizde ne sitenizde bir açıklamada bulunmazken kaba satış elemanlarınız bunu nasıl talep ediyorlar? indirimsiz günde 40 TL'lik maskara aldığımda indirim gününde değiştirmek istersem bana aradaki 20 TL'yi ödeyecek misiniz? Hiç sanmıyorum. Yüzlerce liralık alışveriş yaptım paketlerin açık olması elemanlarınızın deneyimsizliği tester'sız denemeden almamızı beklediğiniz fondötenler hiç biri için şu siteye giripte şikayette bulunma zahmetine girmedim şu durum karşısında sessiz kalamazdım. Sadece kendi aranızda bildiğiniz değişim şartlarını ya bizle de paylaşın ya da insanları mağdur etmeyin!

Merve Merve 2.232 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Merve'nin Teşekkür Mesajı05 Kasım 2017

    Bursa Korupark şubesınde sorunumdan dolayı beni arayıp bizzat ilgilenen genel müdür ve çalışanlarına içtenlikle teşekkür ederim gerçekten işi yokuşa sürmeden çözüm yönelikli çalıştıkları için çok teşekkürler.

  • Merve31 Ekim 2017

    Konuyla ilgili bir sonuca hâlâ varılmadı bir maskara değişimi bu kadar zorlayıcı demek ki satarken iyi değişimde kötü.

  • Gratis Temsilcisi31 Ekim 2017

    Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları