Gratis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Szn'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Gratis Şube Çalışanlarının Ürün Ayırması

1.150görüntüleme
Szn
Szn 18 Kasım 2020 01:59

Bugün saat 18.20'de Tatvan Gratis şubesine gittiğimde indirimli The Balm far paletinin reyonda olmadığını, indirim fiyatının bile yazılmadığını fark ettim. Bu ürünlerin şube çalışanları tarafından kasanın altında tutulduğuna şahit oldum. 

Önce gittiğim halde ben alamazken benden sonra gelenler alabildi. İndirimli ürün alabilmek için bir mağaza çalışanını tanımak mı gerekiyor. Firmanızın ürün ayırma gibi bir sistemi var mı? Ayrıca sizi şikayet edeceğim dediğimde aldığım ürünlere kart bilgilerimi girmediklerini fark ettim bu yüzden alışverişinizi değerlendirin diye mesaj gelmedi. Madem şikayet edilmekten korkuyorlar neden ürün ayırıyorlar. 

Ayrıca yaptığım alışverişte kart bilgilerimi girmediklerinden dolayı alışverişten hem puan kazanamadım hem de ürün ayırmalarından dolayı far paletini alamadım. Bu konuyla ilgili mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Gratis Logo
Gratis18 Kasım 2020 10:15

Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler