Gratis Siparişimin 4 Gündür Henüz Kargoya Verilmemesi

Gamzenur Gamzenur14 Kasım 2020 21:25

Gratis online mağazasından sipariş no p634***283 ile 10 kasımda yaptığım alışveriş hala kargoya verilmedi. Böylesine büyük çaplı bir şirketin online sitesi nasıl bu kadar yavaş çalışır? Keşke daha önceden okusaydım Şikayetvar yorumlarını. Hafta başında yaptığım alışverişin ürünleri önümüzdeki hafta kargoya verilecek herhalde. Müşteri hizmetleri de çalışmıyor sanırım e mail attım ama her gün reklam maili atan Gratis maillerime cevap bile vermiyor. Lütfen kimseyi mağdur etmeden bu sorunu çözelim.

Gelişme :

14 Kasım 2020 23:41

10 kasim salı günü oluşturduğum P634***283 numaralı sipariş hala kargoya verilmedi. Ürünlerimin en kısa sürede kargoya verilmesini talep ediyorum. Böylesine büyük bir firmanın İnsanları böyle mağdur etmesi çok üzücü bir durum. Lütfen kısa sürede bu duruma bir açıklık getirin.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Gratis Logo Gratis 16 Kasım 2020 13:20

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bize zaman ayırıp talebinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Ürünlerinizin teslimatıyla ilgili hızlandırma bilgisi gerekli birimlere iletildi. En kısa süre içerisinde tarafınıza teslimatı sağlanacaktır. Gratis’ i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Gratis Müşteri Hizmetleri (0 850) 210 6 900

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler