Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Gratis Şifre Hatırlatma Maili Gelmiyor!

profile
09 Ağustos 2022
864

Gratis'e giriş yapamıyorum fakat e-posta ya da şifre yanlış diyor e-postaya link geleceğini söylüyor fakat link gelmiyor. Çok ilgisiz bir uygulama hiçbir şeye çözüm bulunamıyor. Parola hatırlatma maili iletir misiniz? Sipariş geçmişimi kontrol etmem gerekiyor?

Gratis Logo
09 Ağustos 2022 12:27

Değerli Müşterimiz, Mail üzerinden bilgilendirme yapılmıştır. Dilerseniz https://gratisdestekmail.gratis.com linki üzerinden ya da 0 850 210 6 900 numaralı Müşteri Hizmetleri'mizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Gratis Müşteri Hizmetleri

Benzer Şikayetler

1

Gratis Üyelik Silme Konusunda Yardımcı Olmuyor Ve Para İadesi Yapmadı.

profile
25 Haziran
326

Üyeliğim olmasına rağmen siteye giriş yapamıyorum. Şifre veya yanlış e-mail/telefon uyarısı veriyor. Ayrıca e-mail yanlış dediği için yeniden üye olmaya çalışıyorum, bu sefer de bu e-mail kayıtlı diyor. Telefon edip üyeliğimi silin dediğimde de komik bir cevap veriyorlar. Siteye giriş yapıp üyelik k...

Gratis Uygulamasına Giriş Yapamıyorum

profile
09 Nisan
329

Gratis'e üyeyim sistem attı, tekrar giriş yapamıyorum. Siparişlerimi takip edemiyorum. Sürekli şifre ve ya mail yanlış diyor yenilememi istiyor. 500 TL lik alışveriş yaptım hiçbirini göremiyorum ne yapmam gerek? Gratis gibi bir markada böyle sorun yaşamamız çok mantıksız.

Gratis Uygulamasına Giriş Yapamıyorum
1 Yorum

Gratis Paramı Çekti Ama Siparişimi Oluşturmadı

profile
07 Nisan
173

6 Nisan perşembe akşamı Gratis.com'dan. 160₺ alışveriş yaptım kartımdan bu miktar çekildi ama sipariş oluşturulmadı. Ürünlerimi istiyorum. Ayrıca asla hesabıma giriş yapamıyorum bu ne saçmalıktır şifre yanlış deyip duruyor sistemden beni atıyor paramızla mağdur oldum kaldım kimseye ulaşamıyorum acil...

Kapanan Üyelik Gratis Siparişlerim Gelmedi

profile
13 Şubat
626

Gratis.com' da yanlışlıkla hesabımı kapattım ve geri açmak istiyorum ama açamıyorum siparişlerim yoldaydı iptal olmasını istemiyorum. İptal edilirse de para iadesi istiyorum yardımcı olur musunuz lütfen? Şifre değişikliği için mail gelmiyor ve giriş yapamıyorum ve ürünlerim yolda.

Gratis E Posta Sorunu

profile
16 Aralık 2022
63

Telefonumu sıfırlayınca sisteme kayıtlı e postamla giriş yapamıyorum ve sipariş takibi yapamıyorum yardımcı olabilir misiniz? Bildiğim şifreyi giriyorum yanlış oluyor. Yeni e postam veya Gratis'te kayıtlı numaram ile girebilmem için yardımcı olur musunuz?.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Gratis Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 5 sa 4 dk
Benzer Şikayet Yaz