11 Nisan
#11832687

Gratis Personel/Müşteri İlişkisi!

1 ay önce Ataşehir Novada AVM'de ki mağazanızda yaşadığım bir sıkıntıyı dile getirmek istiyorum. (neden bugüne kadar yazmadınız derseniz ki dersiniz ''bu siteden yeni haberdar oldum. '' Hala hazmedememiş olmalıyım ki 1 ay gecikmeli de olsa size yazıyorum. ) Göz kalemi denemek istedim ve kasada ki personelinize ''kalem traşınızı alabilir miyim? '' diye sordum. Kendisi bana ''kalem tıraşın olmadığını, kalem tıraş istiyorsam satın almam gerektiğini'' söyledi. ''Mağazanın kalem tıraşınız yok mu? '' Dediğimde ise ''mağaza yetkilisi kalem tıraşı almış götürmüş'' dedi. Bende, '' o zaman bana yeni bir kalem tıraş açıp verin '' dediğim de ise ''böyle bir şey yapamayız'' dedi.


Mağazanızdan çıktım ve ardından şikayet hattınızı aradım, kısaca yaşadığım durumu özetledim. Çağrı merkezi personelinizin cevabı ''ben durumu yetkili kişilere ileteceğim. '' Sayın yetkili burada ki konu kalem tıraştan ziyade, her iki personelinizin de duruma duyarsız yaklaşımı ve zihniyetidir. ''Müşteri memnuniyeti'' diye bağırdığımız (tabii ki her durumda haklı değiliz) rekabetin başını alıp gittiği, reklam için kocaman bütçelerin ayrıldığı böyle bir dönemde, markanıza ve kalitenize katkıda bulunmak için önerim; ''lütfen dönüp personelinize bakınız''.

Canan Canan 1.603 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gratis Temsilcisi11 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları