08 Eylül 2014
#2673591

Gratis Personel Davranışı Kaba

Ankara, Tunalı mağazasında kasa sırasına girdik. Sıra geldiğinde kasiyer elimdeki ürünlerin fiyatının raftaki fiyattan farklı olduğunu, Gratis kart aldığım takdirde görünen fiyattan işlem göreceğini oldukça kaba bir şekilde anlattı. Bunun üzerine kart aldım. Ancak rafta belirtilen fiyat hala görünmeyince (nihayet)rafı kontrol etti.


Sonuç olarak etiketin yanlış yerleştirildiğini öğrendik. (Tüketici haklarına göre bu durumda raftaki fiyattan işlem yapılması gerekiyor) Kendi hataları olan bir konuda bir ton azar işittikten sonra özür bile dilemeden isterseniz işlemi iptal edelim demesi üzerine almak istediğim ürünleri olduğu gibi kasada bırakarak ve tekrar girmemek üzere mağazadan çıktım.

Banu Banu 988 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gratis Temsilcisi09 Eylül 2014

    Sayın Yetkili, Müşterimizin talebini bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz, Müşterimizin talebi ilgili bölüm ve yetkililere iletilmiştir. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç müşterimize iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları