Gratis Paramı Ve Zamanımı Aldı

Oğuz Oğuz21 Ekim 16:37

 17.09.2020'de Gratis'ten 12 parça ürün sipariş ettim. 10.10.2020tarihinde ancak teslimat aldım. Fatura doğru, ürünlerin hepsi yanlıştı. Gratis müşteri hizmetlerini her aradığımda not aldıklarını ve ilgili birimden dönüş alacağımı söylediler. Oysa arayan soran olmadı. 15.10.2020 tarihinde 3. Kez aradığımda ürünlerimin tekrar gönderilmesini talep ettim ve hatalarına anlayış gösterdim. 

Müşteri hizmetleri çalışanı özür diledi. Yanlış ürünleri not aldı ve ilgili birime ilettiğini söyledi. Ayrıca 3 gün içinde aranarak siparişimin yollanacağını söyledi. Daha önce defalarca aranmadığım için bu sefer kesin aranmak istediğimi söyledim ve "ararız ama aramazsak da siz arayın" gibi ciddiyetsiz bir yanıt aldım. Oldukça yoğun olduğum halde her aramamda en az 40 dakikamı alan Gratis yine geri dönüş yapmadı. 21.10.2020 tarihinde 4. Kez aradım. 

Bu sefer ürünlerimi yollayamayacaklarını ancak iade alabileceklerini söylediler. Her aradığımda beni farklı bilgilendirdiler. Bahsi geçen yetkili birimle görüşmek istediğimde kişi ve birimlerle görüşmemin mümkün olmadığını ve sadece bana her seferinde yanlış ve farklı bilgiler veren müşteri temsilcileriyle görüşebileceğimi söylediler. Oysa indirimde aldığım ürünleri artık o fiyata almam mümkün değildi. 

Sipariş verdiğim tarihte aynı ürünleri farklı firmalardan aynı fiyata sipariş edebiliyordum ancak Gratis'ın kurumsallığına güvenerek maalesef onları tercih ettim. Şimdi 1.5 ay sonra yanlış koliyi onlara yollayacağım ve tek yapacakları 1.5 ay önce ödemesini yaptığım parayı bana iade etmek olacak. Mağdur ettikleri insanlara çözüm üretmiyorlar. Tam bir pişmanlık. Bir daha asla kapısından bile geçmem.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Oğuz 24 Ekim 16:52

Hiçbir çözüm üretmediğiniz gibi müşteri hizmetleri hattında gösterdiğiniz ciddiyetsizlikle buraya da spam bir mesajla cevap yazmışsınız.

Gratis Logo Gratis 21 Ekim 18:26

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bize zaman ayırıp değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Gerekli önlem ve hatırlatmaların yapılabilmesi için ilgili birimlerimiz bilgilendirilmiştir. Gratis’ i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler