11 Haziran
#12093569

Gratis Online Ödeme Sorunları Ve Haksızlıkları!

Gratis adlı firmadan online üzerinden alışveriş yapmak istedim kredi kartımdan parayı çekti fakat siteleri şifreyi aldıktan sonra sayfayı yeniledi tekrar ödeme sayfasına döndü! Eğer kartımdan para çekilmiş olduğunu fark etmeseydim tekrar ödeme alacaklardı! Siparişlerim içerisinde ürünler görünmedi fakat tarafıma siparişiniz alındı diye mail gönderdiler. Müşteri temsilcisini aradım bakacağız dediler, dönmediler.


Bankayı aradım para ödemesi yapıldığının teyidini aldım. Gratis'e mail attım öylelikle hemen aradılar, banka kaynaklı sistem hatası deyip paranın 3-5 gün arasında geri iade edileceğinin ürünlerin iptal edildiğini söylediler. Sonrasında bankadan ödemeyle alakalı kesin teyit alarak bunun Gratis tarafından yapılan bir işlem olduğunu söylediler! Gratis'le tekrar görüştüğümde kendilerine ''madem banka kaynaklı para nasıl düştü, nasıl mail geldi'' dediğimde açıkça gevelediler sonra iadenin 3-7 gün arasında olacağını söylediler. Tekrar alışveriş yapıp yapamayacağımı böyle bir sorunla tekrar karşılaşır mıyım diye sorduğumda, ''sorun olmaz herhalde, emin değiliz, yok yok sorun olmaz'' gibi konuşmalara girdiler. Siparişi tekrar denediğimde hangi kartla denersem deneyeyim siparişi almadım, bunları aradığımda ''sizde sorun var'' gibi bir tabirle karşılaştım.


Ülke içerisinde yaşamıyorum, siparişi benim için bir arkadaşım mağazadan teslim alacaktı fakat online alışveriş kısımlarında büyük bir hata var, ödemeyi fark etmeseydim belki de iade bile etmeyeceklerdi!

Turan Turan 542 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gratis Temsilcisi11 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları