16 Mayıs 2018
#10446161

Gratis Müşteri Temsilcisinin Hışmı

15.05.2018 Tarihinde saat 19:15- 19:30 aralığında Taurus AVM 'deki Gratis mağazasında elime denediğim ürünleri silmek için müşteri temsilcisinden ıslak mendil istedim. Kendisi satışını yaptığı ıslak mendilin olmadığını veremeyeceğini belirtti.


Elimdeki lekeler ile dışarı çıkmayacağımı, bu tarz mağazalarda bu konularda yardımcı olması gerektiğini ve yardımcı olmasını rica etmeme rağmen yok ne yapabilirim diyerek onca müşterinin önünde beni azarladı. Bir süre sonra "tamam müdürüm ıslak mendil verilmesine izin verdi al hadi" diyerek aynı çirkin davranışını tekrarladı.


Bu yaklaşımın yanlış olduğunu şikayet edeceğimi belirttiğim de ise "ismim Ad*** git istediğin yere şikayet et" diye bağırdı. Dünya markalarının satıldığı böyle bir mağazada müşterilere nasıl davranılması gerektiğinin eğitimi verilmiyor mu? Müşteri memnuniyeti bu kadar önemsiz mi? Her hafta gittiğim o mağazaya adım atmam artık.

Ayşin Ayşin 1.185 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gratis Temsilcisi16 Mayıs 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle bize zaman ayırıp değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Gerekli önlem ve hatırlatmaların yapılabilmesi için ilgili birimlerimiz bilgilendirilmiştir. Gratis’ i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları