16 Şubat 2018
#10139758

Gratis Markasının Tüketicileri Mağdur Ederek Fazla Para Alma Çabası

Gratis İstanbul Mimaroba Şubesi'nde 14.02.2018 tarihinde mağazanın yoğunluğu sebebi ile tester ürünlerininde var olmaması ve çalışan kişilerin yanlış yönlendirmesi sonucu ile Max Factor Facefinit fondötenin almam gerekenden farklı bir renk tonunu almış bulunmaktayım. Bunun üzerine ambalajı hiç açılmamış ürünü 16.02.2018 tarihinde tekrar şubeye götürerek renk değişim talebinde bulunmuş olmam sonucunda kasada fiyat farkı talep edildi. Aynı üründe yalnızca renk farkı değişikliği için tüketiciden daha fazla para alma peşine düşmesi marka bilinirliği bu kadar fazla bir firma için son derece çirkin bir tutum. Olayın ardından ürünü değiştirmeyerek Müşteri Hizmetleri ile 16:52'de E** Hanım ile görüştüğümde sıfır çözüm odaklı aynı ezbere cevabı almış bulunmaktayım. Yaptığınız indirimlerin yanı sıra bu küçük dar manteliteli kar gütme ve tüketiciyi mağdur etme durumunuz son derece çirkin.

Tuğçe Tuğçe 4.177 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tuğçe27 Şubat 2018

    Yaşanılmış olan mağduriyete geri dönüş yaparak müşterileri ile iletişime geçme zahmetinde dahi bulunmayan bu kötü markanın ürününü iade etmiş bulunmaktayım. Kesinlikle muadili olan, hatta çok daha iyi olan Watsons markasının mağazalarından alışveriş yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

  • Gratis Temsilcisi16 Şubat 2018

    Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları