Toplam çözüm sayısı
..
Gratis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gratis Kalitesiz Bir Online Mağaza

441görüntüleme
Dilruba
Dilruba 16 Ocak 00:58

Gratis normalde sevdiğim genelde E*** ya da R*** tercih etsem de indirimlerde uğradığım bir mağaza daha önce neredeyse 1-2 yıl online dan sipariş verdim bu şikayeti yazmadan önce baktım 2 tane siparişim var toplamda. Pandemi yüzünden evden çıkmamayı tercih ediyorum bu yüzden hep online alışveriş yapıyorum. Gratis'in gece indirimlerine denk geldim sipariş oluşturdum. Bilen bilir bunlar süreli oluyor satın almayı belirli bir süre de genelde 6-7 saat yapmazsanız indirim bitiyor normal fiyattan alıyorsunuz. Ürünleri satın alma kısmını geldiğimde 79872484 kez deneme rağmen hiçbir sorun yaşamadığım kartıma 3D güvenliği mesajı gelmedi komik olan bu alışverişten 20 dk kadar önce aynı kartla başka bir siteden çok rahat alışveriş yapmış olmam. Site kendi kendine çöktü bana mesajlar geliyor teknik arıza diye oturdum bekliyorum PC başında belki bu 6-7 saatte düzelir diye düzelmedi. 

Siteye giriş yapmaktan tutun ürün arama stok durumu görme bu lemlerin yüklenmesi ödeme hepsi re-za-let. Galiba farkında değil firma ama eğer mobil veya web tarayıcısı için bir site yapmak istiyor ve bunu becerecek zekaya yatırıma ve güce sahip olmadığınızı biliyorsanız bunu yapan şirketleri es geçiyorum direkt insanlar var ya tasarlayıp 2 günde veriyor sana. Hadi es geçmiyorum sizin gibi para kazanan bir şirket altyapıya sahip bu tür şirketlerle anlaşıp adam akıllı çökmeyen ve en önemlisi ödeme alan bir site yapar. 

Büyük küçük neredeyse aynı olan R***, E**, W*** gibi dükkanlarda hiçbir zaman böyle bir şey yaşamadım. Ve hala azimle bu şekilde devam edip siteyi güncellemiyorsunuz. Cidden param ® olsa indirim kovalamak zorunda olmasam işim olmaz asla olmaz Türkiye'de sadece bizde bu ürünler var gelin alın deseniz gider 10bin kredi çeker yurt dışına uçar tatil yapar ürünü alır gelirim daha iyi. Acilen düzeltin eğer bulamıyorsunuz web tasarımcısı benim işinde çok iyi yabancı arkadaşlarım var yönlendireyim size 1 kuruş aracılık ücreti istemem.

Gratis Logo
Gratis16 Ocak 10:40

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bize zaman ayırıp değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Gerekli önlem ve hatırlatmaların yapılabilmesi için ilgili birimlerimiz bilgilendirilmiştir. Gratis’ i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900

Dilruba
Dilruba16 Ocak 20:45

Umarım bir düzeltmeye gidersiniz daha yeni sipariş verdim dua ediyorum bir sorun olmasın ve paketim hızlıca sorunsuz elime ulaşsın

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler