Gratis İnternet Üzerinden Verdiğim Siparişin Eksik Gelmesi

Alev Alev26 Ekim 2020 15:24

Pandemi nedeniyle internet alışverişi yapmak zorunda olduğum bu dönemde özellikle bildiğim ve kurumsal olduğuna inandığım sitelerden alışveriş yapıyorum. Bu amaçla Gratis online alışverişini tercih ettim ve 17 Eylülde 12 ürün içeren siparişimi verip ödememi yaptım. Teslim edilen kargo paketinde 11 ürün vardı ve sipariş verdiğim 2. Tırnak törpüsünden biri pakette bulunmamaktaydı. Konu ile ilgili müşteri hizmetlerine telefonla ulaşmak istedim. Ama 12 ila 30 dakika arasında beklediğim 3 telefonuma da cevap verilmedi. 2 defa mail gönderdim ama geri dönüş bile olmadı. En sonunda 4 gün önce yeniden telefonla aradım uzun bir bekleme sonrası müşteri hizmetlerine ulaşabildim. Konuyu araştırıp geri döneceklerini bildirdiler. 

26.10.2020 günü ''Siparişinizin paketlenme süreciniz incelenmiş olup tüm ürünlerinizin eksiksiz olarak hazırlandığı tespit edilmiştir. Ürün koruma ambalajlarınızı tekrar incelemenizi rica ederiz.'' şeklinde geri dönüş oldu. Yaklaşık 1 ay önce teslim edilmiş adına ürün koruma ambalajları dedikleri. Gelişi güzel bir kutunun içine atılmış şekilde konulan ürünlerimin kargo kutusunu yeniden nasıl inceleneceğini düşündüklerini (1 aydır bir kutunun saklandığını düşünmek kolay bir şey olmamalı) merak ediyorum. Bu şeklide sadece cevap vermiş olmak için gönderdikleri mailin sonuna Gratis'i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz diye yazmış olmaları artık son nokta oldu. Gönderdikleri maile cevap olarak bu fikirlerimi yazdım ve Gratis hakkında şikayetlerimi yapacağımı yetkililere bildirmelerini de istedim. Güvenilir bir kurum olduğunu düşündüğüm Gratis'in aslında hiçte güvenilir olmadığını anladım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Gratis Logo Gratis 26 Ekim 2020 18:12

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bize zaman ayırıp değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Siparişinizin paketlenme süreciniz incelenmiş olup tüm ürünlerinizin eksiksiz olarak hazırlandığı tespit edilmiştir. Ürün koruma ambalajlarınızı tekrar incelemenizi rica ederiz. Gratis’ i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Gratis Müşteri Hizmetleri (0 850) 210 6 900

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler