sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Gratis İnternet Sitesinden Alınan Paketin Gelmemesi

Hilal Hilal15 Ekim 13:20

Gratis internet sitesinden efsane kampanya zamanında alışveriş yaptım "bahsettikleri" yoğun ilgi nedeniyle gönderilme süresi epey uzadı, anlayış gösterdim fakat dün kargo firması tarafından arandım ve paketimin patladığını içindeki patlayan ürünlerin kutuya hasar verdiğini paketim hakkında tutanak tutulduğunu ve bu şekilde teslim alıp almayacağım soruldu. Paketin durumunu sorduğumda birkaç ürün hasar görmüş ve tüm pakete yayılmış olduğu söylendiğinde teslim almak istemediğimi belirttim. Az önce Gratis müşteri hizmetlerini arayarak sürecin nasıl ilerleyeceğini ürünlerin bana ne zaman gönderileceğini sorduğumda bana sadece para iadesi yapılacağını, "hasarlı" paketi istemediğim için bana tekrar ürün gönderilmeyeceğini belirtti. Görüştüğüm hanım efendiye patlamış paketi mi almam gerekirdi mantıklı olan bu muydu dediğimde iste işlem bu şekilde ilerler ben bir şey yapmam dedi. Gratis büyük markalardan biri eğer ki altından kalkamayacağı bir kampanya yapıyorsa yapmasın ki biz de mağdur olmayalım! En büyük firmalar müşteriden kaynaklanmayan bir durumla ilgili hiçbir şey yapmayarak sorumluluk almadan sadece para iadesi yapıyorsa vay bizim halimize!

Sipariş no: p6000***89

Gelişme :

1 hafta önce

18 Eylülde yaptığım alışverişin iadesi halen gerçekleşmemiştir. Ürünler elime ulaşmadı bile kargoya tutanak tutulduğu için kabul etmediğimi telefonda bildirdim arkasından kargo Gratis'e geri gitti. Gratis'e teslim tarihi 16.10.2020 o gün bugündür hala ücret iadesi yapılmıyor! Bu nasıl bir müşteri mağdur etme politikasıdır? Yaptığınız indirimin altından kalkamadınız internet alışverişi berbat bir firmasınız! Kaç kez şikayet bırakılmalı bilmiyorum çözümlenebilmesi için. Sipariş no: p600062589

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hilal 3 hafta önce

12/10/2020de elinize ulaşmış olan iade paketin ücret iadesi halen yapılmamıştır! Ürünleri tekrar göndermiyor ücret iadesini de bekletiyorsunuz bu nasıl sorumsuzluk! Her işleminiz için peşinizden koşmak zorunda bırakıyorsunuz!

np_image2 Ekli Görsel Var
profile-icon Hilal 15 Ekim 17:21

Sorun benden kaynaklanmıyorken ürünleri neden tekrar gönderemiyorsunuz? İndirimli aldık diye mi? Kampanya yapmayın ya da internet satışını kampanya zamanında kaldırın o zaman! Bu sorumsuzca bir hareket ve çözüme ulaşma yolunda ilerlemiyorsunuz!

Gratis Logo Gratis 15 Ekim 17:10

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bize zaman ayırıp değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Maalesef tekrar ürün gönderimi sağlayamamaktayız, hasarlı ürünü iade olarak geri göndermeniz durumunda ücret iadeniz yapılacaktır. Gratis’ i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Gratis Müşteri Hizmetleri (0 850) 210 6 900

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler