Gratis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Furkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Gratis İadem 27 Gündür Yapılmıyor bu Kadar İlgisizlik Magduriyet  Olmaz!

458görüntüleme
Furkan
Furkan 16 Kasım 2020 15:05

20 Eylül de (%50indirim olduğu hafta) 114.75 TL alışveriş yaptım 2 hafta sonra kargo ya verildi PTT kargoya verilmiş kargo şirketi takip no falan gönderdi eyvallah sıkıntı yok sonra bir süre sonra takip no ya baktığım da sürekli oynamalar vardı.

Sakarya ya gitmiş sonra bir-iki gün sonra tekrardan İstanbul'a iadeye gitmiş ama benimle iletişime geçilmeden her şey oldu benim adıma kargo gelmiş ben iade etmişim gibi göstermişler kargo şirketinden bunun aslını öğrendiğimizde kargo şirketi ürünün arızalı, hasarlı olduğunu görmüş bana sormadan iade etmiş öyle diyorlar ama ürünü ben görmedim. Bir kere ürün iade edilmiş İstanbul'a satıcıya ulaşmış ürün.

 Gratis'ı aradığımda depoya gelen ürünler tekrar gönderilemez mecbur iadeniz yapılacak dediler yani iade yapılsa bile (yapılmadı hala) ürünleri tekrar almaya kalkışsam 2 kat fiyatına alacağım oradan bir zarar ettik bir kere hiç size tekrardan ürünlerinizi göndereceğiz falan demediler sonuçta elde arızalı, hasarlı ürün var suç Gratis 'de veya kargo şirketinde olabilir ama ortada müşteri mağduriyeti var ben sadece istediğim ürünleri sipariş ettim yapacak bir şey yok dedi müşteri hizmetleri neyse kabullendim tamam dedim 1 hafta sonra ürünü kabul ettiler iade süreci başladı tarih 20 Ekim bak 1 ay sürmüş neyse ona da eyvallah dedik para gelsin de dedik. 

Sonra o gündür bugüne kadar hala iade yapılmadı şu an tarih 16 Kasım düşünün para da yok ürünler de insan ne düşünür (yanıltıldım) böyle bir büyük şirketin yaptığı harekete bakın nasıl ilgisizlik bu, neredeyse 2 aydır mağdur bıraktılar beni aradığımda da sürekli tamam rapor tutalım mailinizi kontrol edin mesaj gelir, bunu 3 kez yaptılar 1 hafta da bir arıyorum her seferinde bu lafı diyorlar karşımdaki kişide bayan kızamıyorum, bağıramıyorum sonuçta onun suçu da yok. 4 kasımda da bir tane mail gelmiş o da sistemden dolayı diye laf bulmuşlar klasik bahane hem sistemden dolayı olsa bu kadar sürer mi?

Lütfen ilgilenin Gratis buraya yazıyorum bu durum büyümesin Tüketici Hakları'na gitmek istemiyorum bana bunu mecbur bırakmayın bu kadar mağduriyet  yeter şimdi de görüp cevap yazarsanız lütfen tamam ilgileniyoruz rapor oluşturdu gibi yazılar yazıp durmayın gerçekten ilgilenin lütfen. Bakmak isterseniz sipariş no: p604---6323 (0537839---8) no üzerinden f** ç***.

Gratis Logo
Gratis16 Kasım 2020 15:07

Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler