06 Şubat
#11550632

Gratis Hediye Ürün Ve Müşteri Hizmetlerinin Tavrı!

1 Şubat Cuma günü İzmir Çiğli Kipa AVM mağazasında Sleek marka göz farı sordum, önce yok dediler, sonra üsteleyince başka bir görevliye sorup olduğunu söylediler, istediğim çeşidi bile zorla kendi uğraşlarımla çıkartıp aldım. Daha sonra farklı günlerde farklı mağazalardan aynı ürünün farklı çeşitlerini almak için gittim ve öğrendim ki ürün aldığınızda birkaç seçenekli ellerinde olan aynı markalı ürünlerden hediye ediyorlar. Bunu söylediğim birkaç yakınımda kendi çevrelerindeki mağazalardan aynı şekilde aynı ürünü hediyeli aldılar. Yapılan bu adaletsiz uygulamayı anlamak için müşteri hizmetlerini aradığımda, mağaza vermek zorunda değil diye ısrarla sert bir tavır aldılar. Böyle saçma ve tutarsız uygulama nasıl olabiliyor, her şeyi geçtim müşteri hizmetleri nasıl bir anlayışla çalışıyor? Müşteri memnuniyeti sıfır. Eğer düzgün bir çözüm olmazsa ve sorunumu çözmezlerse Tüketici Hakem Heyeti de dahil her şey şekilde hakkımı arayacağımı, ulaşabildiğim her yerde de bunu paylaşacağımı bizzat kendilerine iletiyorum. Düzgün bir kurum iseniz yaptığınız ayıba bir çözüm bulursunuz.

Özge Özge 5.127 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Özge06 Şubat

    Müşteri Hizmetlerinizin birebir görüşmemizde çözüm bulmayıp saçma bir cevapla tatmin olmamızı bekleyen tavrından sonra, sorunuma nasıl bir çözüm bulacaksınız merak ediyorum. Önce şirketinizi ve çalışanlarınızı eğitin, sonra sıra müşteri memnuniyetine gelsin.

  • Gratis Temsilcisi06 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları