01 Mart
Yorum Yap
#10187216

Gratis Hediye Edilen Ürünün Değiştirilmemesi

27.02.2018 tarihinde arkadaşımın hediye aldığı şemsiyenin bugün kırık olduğunu fark ettim. Bugün etiketi ve ambalajı üzerinde olan şemsiyeyi götürüp durumu alınan tarih ve saat (15:45-16:15) aralığını belirterek aynı ürünün sağlamı ile birebir değişim yapmayı talep ettim. Hiçbir şekilde yardımcı olunmadı. Çözüme yönelik hiçbir şey yapmayıp başlarından savdılar. Müşteri temsilcisi ile görüşme yaptım, fakat hediye ürün olduğunu belirtmeme rağmen hala fiş talebinde bulunmaya devam ettiler. Kırık ürün satıp malına sahip çıkmayan bu firmadan hiçbir şekilde alışveriş yapmanızı önermiyor ve kalitesiz hizmet anlayışlarını kınıyorum.

Nuray 3.434 Okunma

Cevaplar

  • Nuray05 Mart

    Hediyeyi alan arkadaşım alışverişin yapıldığı Gratis kartı ile mağazanıza geldi ve yine yardımcı olunamadı. Gratis kartı bir işe yarıyor mu?

  • Gratis Temsilcisi02 Mart

    Değerli Müşterimiz, Yaşadığınızı belirttiğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerekli araştırmalar yapılarak en kısa sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. Konuyu bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla. Gratis Müşteri Hizmetleri 0 850 210 6 900 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler